כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
אם אין טלית | ברכות השחר
יעל האיתן   כתבת בכירה
יהדות;
אם אין טלית | ברכות השחר

תפילה.


כולנו מתפללים; התפללנו הרבה תפילות בחיינו הקצרים, שמענו אינספור הרצאות על התפילה, הקשבנו למליון מורים ומחנכים שיודעים מה טוב בשבילנו ובשביל התפילה שלנו. אולי הרגשנו את התפילה, כל אחד ותפילתו הוא (או כמו כל הכותרות הבומבסטיות של הרצאות על התפילה: "ואני תפילתי") - הגיוני שהיו כמה תפילות שאנחנו זוכרים במיוחד. אולי יש בינינו כאלה שתפילתם קבע והיא תמיד על מאה אחוזי ריכוז.


בכל אופן - ואני תפילתי. המילים האלו הן רק חלק מפסוק שלם, אבל חשבתי לקרוא כך לרשומה הזו אם הכותרת הזו לא היתה כל כך פופולארית. אני=תפילתי! חשבנו על זה פעם כמו שצריך? אומרים שאדם נמדד לפי חבריו, לפי הוריו, לפי המקום בו גדל - אבל מעולם לא נאמר לנו שאדם נמדד לפי תפילתו!


"תפילה ללא כוונה כמו גוף ללא נשמה" - מכאן אפשר ללמוד שתפילה עם כוונה היא ממש כמו גוף עם נשמה, מכאן נובע שאני תפילתי. אולי לכן מתפללים שלוש פעמים ביום, ממש כמו שלוש הארוחות שאנחנו כל כך מקפידים עליהן.


אפשר לומר הרבה דברים על התפילה, אבל ברשומה (בלוג) הזו אנחנו לא נדבר על התפילה, אלא נדבר את התפילה. מה זאת אומרת? זאת אומרת שנתפלל. יחד. כאן. (הפעם היחידה בה התפללנו באמת ביחד היתה בכיתה ד' או ה', כשהמורה רצתה ללמד אותנו את תפילת העמידה. עמדנו כל הכיתה וגם המורה והיא הקריאה את כל הקטעים שמאז נהגנו למלמל)


לכבוד ההתחלה, נפתח בברכות השחר.


אני נוהגת להתפלל באולפנא תפילת שחרית שלמה, זה עוזר לי לפתוח את היום ברוגע ובצלילות, אבל ביום שישי לא תמיד יוצא לי להתפלל. אני נמצאת בבית, קמה מוקדם, שבת נכנסת בשלוש בצהריים ויש כל כך הרבה להספיק, אז באמת יותר נוח להתפלל מנחה ולא שחרית. אני בת, אני חייבת רק בתפילה אחת. אני מכינה לי טוסט מהיר, באה ליטול ידיים והופס לא התפללתי ברכות השחר.


אסור לאכול לפני ברכות השחר, אסור ללמוד, ובעצם אסור לפתוח את היום בלי ברכות השחר. בעבר היו מתפללים את ברכות השחר תוך כדי התארגנות הבוקר (למשל: "פוקח עוורים" כשפותחים את העיניים, "מלביש ערומים" כשמתלבשים וכן הלאה), אבל בימינו הן נכנסו לסדר התפילה, ולכן אולי קצת פחות מקפידים עליהם. מכירים את הלחץ בבוקר, כשצריך לרוץ ללימודים וקמצנו לפני חמש דקות ויש לנו עוגייה וקפה ביד וצריך לאכול אותם לפני השיעור, אז בריצה המוזרה הזאת מריצים גם את ברכות השחר כדי שנוכל לאכול? בדיוק. אז באנו עכשיו לעשות שינוי תדמית לברכות השחר.


מה זה ברכות השחר? ברכות השחר זה לומר לא-להים שאנחנו יודעים ששינה זה לא הכל בחיים. אנחנו יודעים שאוכל זה לא הכל בחיים ושעבודה זה לא הכל. אנחנו פותחים את הבוקר העמוס והעייף שלנו בכמה מילות תודה מדהימות למי שברא אותנו ושב ובורא אותנו כל יום מחדש; שמנו לב פעם כמה התפילה הזו יפה? ברוך הנותן ליעף כוח, ברוך שלא עשני גוי. ברוך ברוך ברוך, ומה אנחנו יכולים לעשות מלבד להודות.


אנחנו אומרים - א-להי, נשמה שנתת בי טהורה. אני יודע את זה. היא טהורה כי היא חלק ממך, ואנחנו שבים ומזכירים את זה לעצמנו בכל בוקר, שהנשמה הזאת טהורה ואנחנו טהורים וצריך רק לשמור עליה.


ברוך אתה, אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לעסוק בתורה! התורה זה לא עוד שיעור במערכת, לא עוד בגרות בתעודה ולא עוד תעסוקה לאחר הצהריים. התורה זוהי זכות עצומה שנפלה בחלקנו ובאמת, אנו מודים עליה כל בוקר. מה היינו עושים בלי התורה הזאת. (אם הזכרנו את ברכות התורה, כדאי לציין הלכה חשובה - אין לעסוק בתורה לפני ברכות התורה, מה שאומר שאסור ללמוד תורה לפני ברכות השחר. זה חשוב, לא תמיד שמים לב, כדאי שנזכור זאת.)


יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ יְ-יָ אֱ-לֹהַי וֵא-לֹהֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּצִּילֵנִי הַיּוֹם וּבְכָל יוֹם, מֵעַזֵּי פָנִים וּמֵעַזּוּת פָּנִים. מֵאָדָם רָע, מִיֵּצֶר רָע, וּמֵחָבֵר רָע, וּמִשָּׁכֵן רָע, וּמִפֶּגַע רָע. מֵעַיִן הָרָע, מִלָּשׁוֹן הָרָע, מִמַּלְשִׁינוּת. מֵעֵדוּת שֶׁקֶר. מִשִּׂנְאַת הַבְּרִיּוֹת, מֵעֲלִילָה, מִמִּיתָה מְשֻׁנָּה, מֵחֳלָיִם רָעִים, מִמִּקְרִים רָעִים וּמִשָּׂטָן הַמַּשְׁחִית. מִדִּין קָשֶׁה, וּמִבַּעַל דִּין קָשֶׁה. בֵּין שֶׁהוּא בֶן בְּרִית וּבֵין שֶׁאֵינוֹ בֶן בְּרִית, וּמִדִּינָהּ שֶׁל גֵּיהִנֹּם.


איזו תפילה יפה! כשפותחים יום חדש, עם כל הדברים הכרוכים בכך, כדאי גם להיזהר. אנחנו צריכים להיזהר שהיום הזה יהיה יום טוב, שהיצר הרע לא יגבר עלינו ביום הזה ושא-להים יסלח לכל עוונותינו ביום הזה שמגיע. התפילה הזו יכולה, אם נגדיר זאת כך, להוות תפילת ראש השנה של כל יום מחדש.


זהו, אמרנו את ברכות השחר, עכשיו אפשר להתחיל את היום בשמחה ובתודה כמו שצריך. אל תפספסו את התפילה הזו במרוצת הבוקר, קחו לכם כמה דקות, שבו עם סידור (לא בעל פה!) בפינה שקטה ואמרו את ברכות השחר בשמחה. זה מכניס כל כך הרבה אור לבוקר שחבל לוותר על זה.


ולסיום, הנה שיר של אהרן רזאל על ברכות השחר, בואו נקשיב לו:


https://www.youtube.com/watch?v=zF3Ny2PXv1w<>

ל אלול התשע"ו 00:00   |  צפיות (804) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה אם אין טלית | ברכות השחר: 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד