כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
לכל איש יש שיר: כתבה ראשונה
יעל האיתן   כתבת בכירה
פנאי ותרבות;
לכל איש יש שיר: כתבה ראשונה

מי לא אוהב לשמוע שירים?


בהערכה זהירה אומר שלרוב בני הנוער בארץ יש רשימת השמעה בטלפון, ובה מספר מכובד של שירים מכל הסגנונות. יש שיעדיפו רוגע, שקט וטוהר, יש שאוהבים את תחושת הלחץ באוזניים כשהתופים מכים והגיטרות רועדות, ויש כמוני שרשימת השירים האהובים עליהם מגוונת בהחלט.


אבל כמה בני נוער אתם מכירים שקוראים שירה... בלי לחן?


בעבר זה היה נפוץ. כמעט בכל עיתון היה מדור שירה עם שיר עדכני שיצא עכשיו ממכבשי המשורר והמשוררים עצמם היו ישויות מוכרות ומוערצות. רחל המשוררת, נתן אלתרמן, זלדה; כל אלו מלכים ששימשו בכתר בזמנם, וגם כיום ורבים קראו וקוראים את שירתם, אבל בימינו הציבור בקושי נתקל בשירים, ומעטים הם המשוררים המוכרים. בעצם, מעטים הם אלו המגדירים עצמם בפומבי 'משוררים'.


מתי לאחרונה קראתם שיר (קראתם, לא שמעתם!) שגרם לכם להזדעזע? אני מניחה שלרובכם זה לא קרה, ולו מהסיבה הפשוטה שהגישה הרווחת כיום היא ששירה היא רק לאניני טעם שמבינים אותה ואוהבים אותה. והגישה הזו מוטעת!


בזמנו, מחה נתן זך על השירה המודרנית הסתומה שמסננת לה את הקוראים, וכיום רוב השירה היא כזו, מעורפלת ולא מובנת (רק לציין שהשירה 'המודרנית' של אז, היתה של אלתרמן ושלונסקי, אותם אנחנו מגדירים כישנים ביותר). יש מן האמת בדעה של נתן זך, ומצד שני גישה כזו מאבדת את כל היופי בשירה. אין כמו לקרוא שיר ולהרגיש בלב - להרגיש ממש - את החיבור לחיים הפרטיים. אמנם את השיר בכלליותו לא תמיד מבינים, אבל אין בזה כל כך צורך; מספיק משפט אחד ששבה את הלב בשביל שהשיר יהיה שווה את הקריאה.


אז אחרי שהסברנו את היופי בשירה, איך בכל זאת נגיע אליה ונפגוש אותה?


לצערי הרב, ברוב העיתונים כבר אין מדור שירה. אפשר לשנות את זה, ובשביל זה צריך אתכם. את כולנו. אם כל אחד מאיתנו ישלח לעיתונים שהוא מנוי אליהם בקשה למדור שירה, אני בטוחה שהמערכות ישתכנעו ויוסיפו את המדור הזה לעיתון. וגם אם לא, לפחות העלינו את העניין על סדר היום.


דרך נוספת לפגוש שירה היא לגלוש, האינטרנט מלא באתרי אומנות ובהם מדורי שירה עשירים ביוצרים מוכשרים. ביכורים הוא במה גדולה של משוררים שכותבים ברמות מדהימות, וכן פסיפס. שניהם במות ליוצרים דתיים בכל סוגי היצירה, ושם תוכלו לקרוא שירה משובחת וגם - בבוא היום - להעלות שירה פרי ידכם, אבל על זה בכתבה הבאה.


אם נכנסתם חזק לשירה, אתם יכולים לפנק את עצמכם בספר שירה חדש וריחני. בכל חנות ספרים יש את העמודה הזו, שבדרך כלל אתם עוברים על פניה בדרך לספרי הפנטזיה, אבל בפעם הבאה תעצרו לידה, תבחנו לעומק, ואם תתאהבו באחת מהכריכות תוכלו אפילו לקנות את הספר שבתוכה. בתור התחלה אני ממליצה לבחור ספר של משורר שאתם מכירים ואוהבים, כמו רחל, זלדה או יהודה עמיחי. אם אתם מתחברים יותר למשוררים בני זמננו, או רוצים לטעום גם מהם, כדאי לבקש המלצה ממישהו שמכיר אותו ואת השירה שלו. תטעמו קצת מכל סוג, תוודאו שהמשורר שאתם אוהבים הוא ראוי, ולכו על זה!


כל הדרכים האלו אפשריות, אבל כמעט שכחתי לספר לכם על השיטה הקלה מכולן. אני מניחה שרוב הקוראים הם בגילאי בית-ספר, ולכן אני פשוט ממליצה להקשיב בשיעורי ספרות. חוץ מזה שהחומר מעניין מאד (בתור אחת שלומדת אותו מרצונה ובזמנה הפנוי), הוא גם פותח אותנו לאפיקים לא מוכרים. רק בזכות שיר של ביאליק שלמדנו עליו בכיתה הבנתי שביאליק הוא לא רק "נד-נד", שאלתי מהספרייה ספר שירה שלו והתאהבתי. בשיעורי ספרות הכרתי גם את רחל, שמאז שהתחלנו ללמוד על השירים שלה היא הפכה לאהבת חיי. משרד החינוך לא נותן לנו ללמוד סתם שירים, הוא בוחר אותם בקפדנות. בואו ננצל את זה... שיר שנבחנים עליו יכול להיות גם השיר שישנה את יומכם.


הדרך האחרונה שלי להתוודע לשירים, היא... לפתוח זמירון שבת. באמת. הפייטנים היהודים היו מוכשרים ברמות כמעט לא נתפסות, ואם מסתכלים טוב אפשר להבחין בהשקעה הרבה שיש על כל אות - לכל הפיוטים יש משקל קבוע, חריזה גאונית ומדוייקת, משלב גבוה ונפש עשירה ומלאת רגשות של המשורר. זמירות השבת גורמים לי להעריץ את הפייטנים שכתבו אותם, שלא הסתפקו בזריקת מילים ורגשות על הדף אלא השקיעו על קוצו של יוד.


יש עוד המון לכתוב ולדבר על שירה, אבל אני חושבת שפשוט תלכו ותטעמו לבד.


בכתבה הבאה נדבר על כתיבת שירה - כל אחד יכול, וזה עושה כל כך טוב ללב. ניתן כמה עצות והדרכות לכתיבת שירים, והעיקר: נגרום גם לכם להתאהב במילה.


מצפה לראות אתכם!


לתגובות: yael.haeitan@gmail.com


058-4374373


לכתבה הבאה


יט תמוז התשע"ו 00:00   |  צפיות (846) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה לכל איש יש שיר: כתבה ראשונה: 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד