כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
תעודות או לא להיות
יעל האיתן   כתבת בכירה
לימודים;
תעודות או לא להיות

התלמידים בישראל מתחלקים לשלוש קבוצות - אלו שיודעים מתמטיקה ואלו שלא...


עברה חצי שנה של שנת ה'תשע"ו, והתעודות כבר קורצות מעבר לפינה. מהי תעודה? תעודה היא מסמך שמסכם את התקופה האחרונה, מבחינה לימודית והתנהגותית. כשהייתי בבית הספר היסודי קיבלנו הערות במקום ציונים. 'מצויין', 'טוב מאד', 'מעט טוב', ועוד. אחרי כל חלוקת תעודות היינו רצות זו לזו ובודקות למי יש הכי הרבה 'מצויין'ים.


זה הדבר הכי נורא שיכולנו לעשות עם התעודה חוץ מלהאכיל איתה את הדגים משתי סיבות. ראשית, אסור להשוות ציונים עם אנשים אחרים. גילה זו גילה ואסתר זו אסתר, וכל אחת מהן טובה בדרכה שלה. בשביל גילה 'מצויין' זה הפסגה, ובשביל אסתר 'טוב' הוא הכי טוב בעולם. כל אחת (או אחד) ורמת ההשקעה שלה, כל אחת והשכל שהיא קיבלה במתנה מהקדוש ברוך הוא.


וזה המקום, לדעתי, להדגיש - אדם חכם הוא לא בהכרח אדם טוב יותר. גם אם קיבלתי 100 במתמטיקה ואחר קיבל 40, יכול להיות שהוא השקיע את כל מה שיש לו בשביל הציון הזה, ומבחינת המאמץ מגיע לו גם 100. ויכול להיות שלא, כמובן. בהחלט סביר שאם לא למדתי בכלל ולא נכנסתי לשיעורים אי אני אקבל 30 בקושי.


נקודה שניה שחשוב להדגיש היא שאין דבר מושלם בעולם. לא חייבים תמיד לקבל את ההכי-טוב-שיש, לפעמים מותר להסתפק בציון נמוך יותר ולהבין שאין מה לעשות, אנחנו בני אדם ואנחנו טועים. יצא לי לשמוע על ילדה שהתאכזבה מאד מהתעודה שלה. היא לא קיבלה אפס באף מקצוע, ולמעשה הציון הנמוך ביותר שלה היה 92. אבל במחצית הקודמת הממוצע שלה היה 99, ועכשיו הוא ירד ל-98. מגוחך, נכון? אבל לפעמים יוצא לכולנו להתקטנן ככה, על נקודה שהמורה הזה נתן לי ככה ולא ככה והוריד למרות שסתם ובלה בלה בלה.


והדבר שהכי חשוב לזכור, אבל הכי הכי - תעודה זה נייר, ובעוד כמה שנים הוא יתכלה ולא יישאר ממנו כלום. לא צריך לבכות בגללה, לא צריך להתעצבן ולא להיכנס לדיכאון. כן חשוב להפיק ממנה לקחים להבא וכן כיף לקבל משוב חיובי על השקעה, אבל זה בסך הכל נייר. מעפר בא ואל עפר ישוב, בשנה הבאה נקבל עוד אחד כזה, ובעזרת השם הוא יהיה טוב יותר.


אז לאלה מאיתנו שמקבלים תעודות בקרוב וגם לאלה שלא - המשך שנת לימודים מהנה ופורחת, ושנזכה לדעת להפיק לקחים נכונים מהמשוב שאנחנו מקבלים!


ח שבט התשע"ו 00:00   |  צפיות (829) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה תעודות או לא להיות: 5 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד