כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
סיפורו של הרב ישראל מאיר לאו - משואה לתקומה
נגה בצלאל   כתבת בכירה
אקטואליה; ארץ ישראל; יהדות; סיפורים;
סיפורו של הרב ישראל מאיר לאו - משואה לתקומה

"אילו היו מספרים ללולק בן השמונה שיום אחד יסעד על שולחנה של מלכת אנגליה, שינהל עם האפיפיור שיחה מתובלת ביידיש, שיאזין יחד עם קנצלר גרמניה - קנצלר גרמניה מכולם - לשיר "אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח", במנגינה של חסידות גור, ודאי לא היה מאמין. ואולי דווקא כן. כי לולק, הילד הצעיר ביותר ששרד את מחנה הריכוז בוכנוולד, היה רגיל לניסים. הוא שרד בזכות שרשרת של ניסים: אמו הדפה אותו אל זרועות אחיו רגע לפני שנלקחה אל מותה; אחיו הבריח אותו שוב ושוב, ממחנה למחנה, מקרון רכבת לקרון רכבת; שוב ושוב נתפס, עמד אל מול המוות - ושרד. ואחיו שרד איתו, משמש לו אב ואם ומשפחה. יחד מילאו אחר צוואת אביהם, עלו לארץ-ישראל, ולולק - שרוליק - ישראל המשיך שושלת רבנות בת יותר מאלף שנה, והיה לרב הראשי של ישראל - הרב ישראל מאיר לאו...


הספר נכתב לקראת מלואת 60 שנה לשחרור מחנה הריכוז בוכנוולד.בחלקו הראשון של הספר אל תשלח ידך אל הנער, מספר הילד לולק על זכרונותיו, בחלקו השני- מספר הרב ישראל מאיר לאו כיצד עיצבו זכרונות אלה את דרכו כרב וכמנהיג." (תקציר הספר "אל תשלח ידך אל הנער")


הרב ישראל מאיר לאו נולד בשנת 1937 תרצ"ו בפיוטרקוב שבפולין. אביו היה רב העיירה, וללולק היו שלושה אחים. יהושע, הגדול- שעלה לישראל לפני השואה, נפתלי – ששמר על לולק בדרכים ובמחנות, ושמואל יצחק שנרצח יחד עם הוריו בשואה. לולק הוא הילד הצעיר ביותר ששוחרר ממחנה בוכנוואלד, בהיותו בן שמונה בלבד. הוא ואחיו נצלו פעמים רבות בניסי ניסים, ולאחר שנודע להם גודל החורבן בחרו לעלות לישראל ולבנות בה את חייהם מחדש. לולק הצעיר הגיע לארץ חדשה בוגר לגילו אך ידיעותיו מועטות ביותר. במשך שנות לימודיו הצליח בהתמדה וחריצות להשלים את הפערים, לבנות משפחה לתפארת ולעלות מעלה מעלה בסולם התורה והרבנות. בשנת 1993 -תשנ"ג מונה לרב הראשי לישראל. הרב לאו מילא שורה של תפקידים במוסדות ציבוריים, זכה בפרסים ועיטורים רבים וכתב ספרי הגות והלכה. ספרו המפורסם "אל תשלח ידך אל הנער" שמספר את סיפור הצלתו כילד ופעולותיו השונות כמבוגר, תורגם למגוון שפות וקיבל את ספר היהלום על מכירת 100 אלף עותקים. הרב לאו מתבלט כנואם וכמשמיע דברה של היהדות בנועם, גם באוזני ציבורים הרחוקים ממנה. עובדת היותו ניצול השואה הביאה אותו לעסוק הרבה בעניינים הקשורים בזכרה ובהנצחתה. הרב לאו ממשיך לפעול ולהוות עדות אנושית וחיה לניצחון הטוב על הרע, האור על החושך והמוות את החיים. 


כז ניסן התשע"ז 17:10   |  צפיות (1664) |  תגובות (4) |  
דירוגדירוג כתבה סיפורו של הרב ישראל מאיר לאו - משואה לתקומה: 5 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (5 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
תגובות
אורי אליצור (ד' סיון ה'תש"פ 07:34)
מרגש ומעודד
מרדכי (כ"ז ניסן ה'תשע''ז 23:43)
מרגש ומעודד
מרדכי (כ"ז ניסן ה'תשע''ז 23:43)
קולע
רחלי (כ"ז ניסן ה'תשע''ז 19:01)
עבור לתוכן העמוד