כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
נקיון הנפש
רחלי קארו   כתבת פעילה
אירועים; אקטואליה; חגים;
נקיון הנפש
המדף שלי נקי! מאבק..

בס"ד.


מנקה את המדף וחושבת על כל מה שעוד נשאר, והראש מתחיל לכאוב. מרגישים הזדהות?


לא יודעת מה איתכם, אבל אני "סופרת את הזמן" עד פסח הבא כבר, אפילו שאין לי בית שלם על הראש.. רק חושבת על הנקיונות שמחכים לי, הלחץ והכעס, ואז לגמור את החדר בלחץ, וכמה שיותר מהר כדי להספיק את הבית. אוף, ואז האח הגדול בא אלייך ועם הראש ה"בן" הזה שלו (במחילה מכבוד הבנים) מסביר לך שאבק הוא לא חמץ. מה אני מפגרת?? ברור לי שאבק הוא לא חמץ!! הסומק עולה לפנים. ובעצם, למה אני כל כך כועסת אם הוא צודק? 


כי אני יודעת שהוא צודק, ושאני לא חיבת לנקות את זה.


אז למה את בכל זאת מנקה?


אולי כי חשוב לי לנקות.


אבל עכשיו בכל הלחץ? היית חייבת לחכות עם זה עד עכשיו?


לא יצא..


אז תעשי את זה אחרי פסח, מה יקרה?


סוף העולם:'( 


למה?!


כי זה לא יקרה!


 


אני די בטוחה שלכל אחת שמן הסתם תנקה את המדף שלה מ"חמץ" הנקרא אבק תהיה ציפור קטנה שתצייץ לה בתזכורת הקטנה שלא חייבים לחכות עד פסח בשביל לנקות אבק. ורובנו בכל זאת מחכות עד הרגע שחייבים לנקות. וכמובן, אם כבר מנקים- לא ננקה לגמרי? שיראה מבריק בחג!


ולמה באמת כל כך חשוב לנו לנקות דווקא את מה שלא חייבים?? אז חוץ מהסיבה "שיראה מבריק בחג" כנראה שיש עוד סיבה. אולי בנפש שלנו אנחנו מרגישים צורך בניקיון הכללי הזה?


אם נסתכל בנוסח בדיקת החמץ בסידור, נראה את המילים הבאות: "יהי רצון.. שתיתן לנו כח ויכולת ועזר וסיוע, לפשפש בנגעי בתי הנפש אשר נואלנו בעצת יצרנו הרע: אנא ה', הפרד נא מעלינו צד הרע שביצר הרע, ותזככנו ותלבבנו בכח היצר הטוב. השיבנו אבינו לתורתך. וקרבנו מלכנו לעבודתך. והחזירנו בתשובה שלמה לפניך. ותרפא את מאתים וארבעים ושמונה איברים, ושלוש מאות ושישים וחמישה גידים של נפשנו ושל גופנו, רפואה שלמה..."


אנו רואים הדגשה של ניקיון הנפש בבדיקת החמץ, ובקשה לריפויה השלם של הנפש ולשלמותה. הדגשה זו נאמרת בצורה מאוד ברורה במילים שאבא של כל אחת ואחד פה קורא לאחר בדיקת החמץ. ולמרות זאת- לא תמיד אנחנו מייחסים למילים האלה חשיבות.. בין אם מחוסר הקשבה ובין אם מחוסר מחשבה. 


 


אז בואו נקדיש לנושא קצת חשיבה: אומר כאן את "הגיגי". כמובן שלא הכל מתחבר לכל אחד ואחת ואפשר ורצוי לקחת מה שמתאים:)


אז למה כל כך חשוב לנו לנקות גם את מה שלא חייבים? ואיך זה קשור לנקיון הנפש?


מכירים את זה שאתם רוצים לעשות לעצמכם איזו רשימת מחשבות על עצמכם ועל הדרך לשיפור עצמי, אבל זה דורש הרבה חשיבה וישיבה לבד, ואין לכם כל כך פנאי לזה בהמולת החיים? וחוץ מזה, זה לא כל כך דחוף לזמן הקרוב.. מכירים? קרוב לוודאי שכן. 


מכירים את זה שאתם חייבים לעשות סדר במשהו, ואין לכם זמן לזה? וזה גם לא כל כך דחוף.. גם קרוב לוודאי שאתם מכירים.


יש דברים שאנחנו מדחיקים, ואז מגיע משב הרוח הקל שפורץ דרך לטיפול בדברים הללו. במקרה שלנו משב הרוח הוא נקיון החמץ. אם כבר מנקים חלק- בואו ננקה הכל, אין לנו פנאי ורצון לזה בזמן אחר, ועד שנכנסנו ל"מוזה"... 


ואז מנקים, וכמובן שזה לא רק "להוציא, לנקות ולהחזיר" כמו שאמא אומרת. שוקעים בזכרונות, מתלבטים מה לזרוק, בוהים באוויר וחושבים על הרבה דברים אחרים. 


מתחרטים על מעשים שנעשו על מנת להשיג את המשחק המרופט שמשמש עכשיו רק כמזכרת, כמו לריב עם האח/ האחות... ולפעמים גם מקבלים קבלות. 


בנקיון הזה שמתמשך שעות- יש לדעתי מקום בניקיון של הנפש, והתפקיד שלנו זה לפנות מקום למקום הזה, ולתת לו להתבטא בנו ולפעול בתוכנו. 


עוד מחשבה על עוד זיכרון, על עוד מעשה שנעשה ומעיד על תכונה שצריכה שיפור, ותכונה שתשמח לשימור:) תכונות שמתבטאות בנו גם היום.


עוד מדף ועוד מגרה בחדרי הנפש, ובליל הסדר כל החדרים, כל הארונות, כל המגירות וכל המדפים יהיו נקיים, וישקפו רק את עצמנו ואת מהותנו בע"ה, בלי שכבות של לכלוך שיכסה את ההשתקפות היפה שלנו. שנזכה!


 


אז נכון, הכתבה נכתבה לאחר זמן בדיקת חמץ, וחלקנו יחשבו שהיא כבר לא אקטואלית לגביהם. אבל אני חושבת שכן.


אפשר לשבת עם עצמנו כמה דקות לפני החג הקדוש, לכתוב או לחשוב על כל מיני החמצות שנזכרתם בהם במהלך הנקיון, ולקבל קבלות. לא חייבים לקבל קבלות מפוצצות, כי אז קשה לעמוד בהן. אפשר גם משהו קטן שתוכלו לעמוד בו לאורך זמן, וגם אם הוא לא הכי דרמטי- אצלכם בלב תרגישו סיפוק, ותוכלו להרגיש איך הנקיון של החג משפיע על הנפש לא רק בלחץ ובעצבנות, אלא גם בשמחה.


ואז בע"ה נזכה להגיע לחג החירות בחירות הנפש העצמית והאמיתית ובצחות ושלמות גדולה יותר בעצמנו. שנזכה!


יד ניסן התשע"ז 00:01   |  צפיות (781) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה נקיון הנפש: 4 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (4 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד