כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
המבצע של יונתן
משה קטן   כתב בכיר
אירועים; אקטואליה; חברתי;
המבצע של יונתן
יוני נתניהו הי"ד

בו' בתמוז, לפני 41 שנים נערך מבצע אנטבה, או בשמו המפורסם "מבצע יונתן". בכט' סיוון התשל"ו, (27 ביוני 1976) יצא מטוס של חברת "אייר פרנס" מנמל התעופה לוד, לפריז ועצר לחניית ביניים באתונה שביוון. בחניית הביניים הזו עלו על המטוס ארבעה מחבלים. גרמני (וילפריד בזה), גרמנייה (בריגיטה קוהלמן)  ו2 מחבלים ערבים מארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין". (ג'איל אל ערג'ה, ועבד אל לטיף עבד אל רזאק אל סמרי). במטוס היו 248 נוסעים ו12 אנשי צוות. כמה דקות לאחר ההמראה,  השתלטו המחבלים במהירות על המטוס תוך כדי איומים על הנוסעים ברובים וברימונים, והנחיתו אותו בבנאגזי בלוב, הם תדלקו שם, וצירפו אליהם 3 מחבלים נוספים. לאחר מכן הם טסו לאנטבה שבמדינת אוגנדה, במרחק של 3,800 מטר מישראל. באנטבה הם התקבלו בכבוד גדול ע"י שליטה הדיקטטורי של אוגנדה, אידי אמין. הם השתכנו בשדה התעופה הישן של אנטבה.


בישראל התקבלו הידיעות בחרדה גדולה. ראשי המדינה לא האמינו שיש סיכוי להציל את החטופים במבצע צבאי , ולכן הם החלו במשא ומתן עם המחבלים לשחרור מחבלים מהכלא תמורת החטופים.

באותו הזמן, בבית הנתיבות של הטרמינל הישן בשדה התעופה של אנטבה הופרדו הנוסעים בסלקציה. הגויים נשארו באולם הגדול. והישראלים והיהודים הועברו לאולם הקטן. הסיטואציה של גרמנים שעושים סלקציה בין יהודים לגויים עוררה זיכרון לא רחוק לחטופים רבים שביניהם היו ניצולי שואה. החוטפים שחררו לחופשי את החטופים הגויים אך הקברניט וצוות הטיסה הגויים סירבו להשתחרר, וטענו שהם אחראים לנוסעיהם. (הקברניט מישל בקוס קיבל על כך תעודת הוקרה מיצחק רבין).

וכך, נמצאים להם שבעה מחבלים, ועוד עשרות חיילים אוגנדים בשמירה על 106 נוסעים ואנשי צוות, כשברקע בא גאה, הנשיא אידי אמין ומנסה לשכנע את החטופים שהוא לטובתם.

באותו הזמן, בישראל מתקיימות ישיבות סוערות, הפגנות של קרובי משפחה, נאומים חוצבי להבות, ועצרות למען החטופים. יש אווירה מתוחה באוויר, משא ומתן מתחיל, אולטימטום דוחק, ומבצע לא נראה באופק.

אבל בהנהגת המדינה מבינים שכדאי גם לפנות לאפיקים אחרים. אי אפשר להישאר רק באפשרות של מו"מ, וישראל פונה גם לאפשרות של מבצע צבאי. סיירת מטכ"ל מגוייסת למען המבצע, וגם חיל האוויר, חטיבת הצנחנים וסיירת גולני. כולם נרתמים למען המבצע.


ב4 ביולי 1976 יצאו משראם א-שייח בסיני שלושה מטוסי הרקולס והגיעו אל היעד באנטבה. מהמטוסים יצאו כמה ג'יפים ועליהם החיילים, וכן רכב מרצדס מהדגם של מכוניתו של אידי אמין. המטרה היתה להטעות את הכוחות האוגנדים. הכוחות התקדמו, ונתקלו בשתי חיילים אוגנדיים. בניגוד לתכנון הראשוני, שבו תוכנן להתקדם בלי עצירות כלל, יוני נתניהו הורה לירות בהם. מרעש היריות התחילו האוגנדים לפעול. חיילי צה"ל רצו אל עבר בית הנתיבות, אך בינתיים קלטו אותם ממגדל הפיקוח. שני כדורים ביוני נתניהו עשו הכל והוא נפצע אנוש. הוא נפטר עוד בטרם שוחררו החטופים.


בינתיים, התקדמו החיילים לתוך בית הנתיבות בפיקודו של מחליפו של יוני, מוקי בצר. החיילים הרגו את האוגנדים ואת המחבלים, ושחררו את החטופים.


אבל היא אפשר להימנע מטעויות. במהלך המבצע נהרגו מאש צה"ל שני חטופים (ז'אן ז'ק מימוני, ופסקו כהן) ועוד חטופה (אידה בורוכוביץ') נהרגה מאש המחבלים. בבית החולים באנטבה, שכבה באותו הזמן דורה בלוך, חטופה שנחנקה מאוכל, ולא שוחררה במבצע, עקב שהותה בבית החולים. לאחר המבצע המוצלח רצחו אותה האוגנדים כנקמה בישראל.


בתכנון המקורי, אמור היה המבצע להיקרא- "כדור  הרעם", אך כזכרון ליוני נתניהו שנהרג במהלך המבצע, נקרא המבצע על שמו: "מבצע יונתן". 


במבצע נהרגו כל המחבלים ו20 חיילים אוגנדיים. בצד שלנו, נהרגו כאמור, 4 חטופים, ומפקד כוח הפריצה, יוני נתניהו ז"ל.


כשקוראים כתבה זו, חשוב לזכור, שלא צריך להתפעל רק מעוצמתו של צה"ל. צריך לזכור שעוצמה זו מגיעה מלמעלה, ואנו מחוייבים להודות לבורא יתברך, שנותן כוח ועוצמה לנו, למול אויבי ישראל. 


"אלה ברכב ואלה בסוסים ואנחנו בשם ה' אלוקינו נזכיר".


כב תמוז התשע"ז 17:53   |  צפיות (1870) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה המבצע של יונתן: 4 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (4 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד