כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
שבוע הספר
רוני אביגיל ויקסלבאום   כתבת צעירה פעילה
סיפורים; פנאי ותרבות;
שבוע הספר
ספרים, רבותי, ספרים

בין השבועות שאני הכי אוהבת בשנה שבוע הספר מככב. מה עוד צריכה בעלת בלוג באתר שמים עם חזון לכתוב ספר ולכבוש את העולם? בשבוע הספר אני אוהבת לעבור בין הדוכנים בחיוך, לבחור ספרים באופן אקראי, לקרוא את המאחורה שלהם ולקנות אותם. אבל בשבילכם, פניתי לכמה סופרות נוער שכתבו סדרות מצליחות, בנסיון להבין איך כותבים ספר טוב, מה הם מתכננות לנו להמשך הדרך, ובעיקר קצת על עצמן. מוכנים? היכון, הכן, רוץ!

 


זוהר אביב (שכתבה 24 ספרים של חבורת כח המוח, 11 ספרים בסדרת יד הפלא, 14 ספרים בסדרת כח הלב, 8 ספרים בסדרה מסע מצמרר, חברה של חייל, בום בילי בום, כיתה א' שלום, כוכב במתנה ושמח על הירח), היא הראשונה לענות לי איך למצוא ספר טוב- לשאול חברים (בווטסאפ או בפייסבוק), להסתכל על התקציר ממאחורה ולקרוא פרק ראשון. היא גם אמרה שבכללי אם ספר אחד של הסופר מצא חן בעינך, כנראה שאתה מתחבר אליו וגם הספרים הבאים שלו יעניינו אותך.


איך לכתוב יותר טוב?


לכתוב יומן מגיל צעיר משפר את הכתיבה, ובכללי ללמוד ספרות או להשתתף בחוג כתיבה. אפשר לראות סרטים והצגות ולהבין איך מרכיבים סיפור.


כשהיא הייתה בטווח הגילאים שלנו, היא מספרת שאהבה כל מה שהיה על המדפים, והיא זוכרת לטובה את פוליאנה- ספר עם מסר מדהים של להסתכל על חצי הכוס המלאה, וגם את השביעיה הסודית, האסופית ודנידין.


מסר לקוראים- תקראו ספרים- תצליחו בחיים! סוד ההצלחה שלי היא קריאת ספרים. הספרים גידלו אותי למי שאני היום, סופרת מוערכת שכתבה למעלה משישים ספרים. כשהייתי קטנה ההורים שלי היו עסוקים בלטפח משק חקלאי והרגשתי בודדה ולא מקובלת בכיתה, אבל בזכות הספרים הצלחתי ובגדול!


 אחרי זה, דיברתי עם רונית לוישטיין מלץ, שכתבה את סדרת מסע בעקבות שמי (סדרה עם שבע ספרים) וסודות בירושלים (סדרה עם שני ספרים, שאחד חדש-חדש), וספר למבוגרים- וקראתם דרור.

היא לא מגלה פרטים מה מתבשל אצלה, אבל אומרת שתמיד כשיוצא ספר היא כבר עמוק בספר הבא- לפעמים בשלב התחקיר ולפעמים בשלב הכתיבה.


 היא מספרת על עצמה: "כשהייתי קטנה, - אהבתי את 'הלב' של ד'אמיציס מאד. במיוחד את הסיפור שאנריקו העתיק למחברת שלו."


איך לבחור ספר טוב?


עצה טובה מחבר זו הדרך הכי טובה. אם חבר שהוא בראש שלי ממליץ –רוב הסיכויים שזה יתאים לי.


טיפ למי שרוצה לכתוב יותר טוב- להתמיד בכתיבה לאורך זמן. להתאמן כל יום בכתיבה. בדיוק כמו שמתאמנים על פסנתר או על כל דבר אחר.


מסר לקוראים- הקריאה היא אחת המתנות הכי יפות שלנו. במיוחד היום, שיש הרבה משחקי מחשב ומיני משחקים  שהכל קורה בהם כל כך מהר, טוב להתרגל לתחביבים מתמשכים, שצריך להתאמץ בשבילם, שלוקחים זמן. זה נכון להרבה תחומים בחיים, וזו תכונה שטוב להתרגל אליה.


 


ואחרונה, דיברתי עם מיכל חזן, שכתבה ספר למבוגרים שנקרא בית הסודות, ואת סדרת שירלי שמש בה יש שלוש ספרים, אחד חדש-חדש.


גם היא לא ממש מגלה על מה יהיה העלילה הבאה, אבל היא כותבת עכשיו במקביל ארבע ספרים- שניים לנוער ושניים למבוגרים.

לדעתה, הטיפ הכי טוב שתוכל לתת למי שרוצה לכתוב זה לקרוא הרבה, מכל הסוגים והסגנונות ולדעת שבישראל לא מתעשרים מכתיבה, אז לקחת את זה בחשבון.

איזה ספרים אהבת כילדה קטנה? בגיל של כיתה א' אהבתי את הספרים של יונתן גפן- "שירים שענת אוהבת במיוחד" ו"סיפורים שענת אוהבת במיוחד" ואת סדרת קופיקו. כשגדלתי אהבתי את אסופית וגילגי ופו הדוב.

מסר לקוראים- קומו ממול מסך הטלוויזיה ולכו לקרוא ספר טוב. זה מפתח תא המח הרבה יותר.

 

אז תודה רבה לכל הסופרות שהקדישו מזמנן בשבילכן, ובהצלחה במציאת ספרים! ולמי שפיספס- יש ספריית המלצות ספרים באתר. חג שבוע הספר שמח!

 

 כג סיון התשע"ה 21:11   |  צפיות (1129) |  תגובות (1) |  
דירוגדירוג כתבה שבוע הספר: 4 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
תגובות
ממש יפה!
פסיה ברכה מילר (כ"ד סיון ה'תשע''ה 09:03)
עבור לתוכן העמוד