כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
חודש אייר - מגלות לגאולה
נגה בצלאל   כתבת בכירה
אקטואליה; ארץ ישראל; חגים;
חודש אייר - מגלות לגאולה

חודש אייר הוא חודש מאוד חגיגי ומטלטל. ימי זיכרון לצד ימי ניצחון חולפים על פנינו בערבוביה. הטקסים מתחילים כבר בסוף חודש ניסן, יום השואה, ממשיכים בד' אייר - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, יום העצמאות בה' באייר, ויום ירושלים (למעשה כל ששת הימים בהם ארעה המלחמה ראויים להצטיין בחגיגיות ובהודאה) בכ"ח אייר


ביום השואה הייתי בטקס שהתקיים באולפנה, בו ניסו להמחיש לנו מעט מן המעט שבגודל האסון שהתרחש לעמ"י בשואה. מזעזע ומחריד לשמוע על כל סוגי המיתות והעינויים שבהם נשחטו ונטבחו אבותינו, בני עמנו, וביניהם משפחתם הענפה של סבי וסבתי. בנות מהאולפנה הדליקו שישה נרות, אחד למליון, והקדישו אותם לזכר סבתא או סבא רבא שנרצחו בשואה. גם במשפחתי - סבתא רבא שלי עלתה לארץ לפני השואה, ואילו משפחתה שנותרה בגרמניה - סבא וסבתא רבא רבא שלי - נרצחו בשואה. נדהמתי מפער הדורות, מהשנים שחלפו מאז השואה. סבא רבא רבא שלי נרצח בשואה- אתם מבינים מה זה אומר מבחינת גיל הניצולים ששרדו? מבחינת צאצאיהם? מידי שנה נפטרים עוד ועוד ניצולי שואה בארץ ובעולם, וחייבים להספיק לתעד ולשמוע את דבריהם, לפני שהנכדים שלנו ישמעו על סבא שלהם מלפני שש דורות שנרצח באיזו שואה שהיתה לעם ישראל.


עוד אני מסתובבת אפופת מחשבות וצער, לא חולפים יותר מיומיים וחודש אייר מפציע. יומיים ראש חודש, הלל וחולצה לבנה. בערב יום הזכרון יצאנו כמה כיתות ט' מאולפנות בבנימין לשרשרת זיכרון בציר שישים. עמדנו בצומת אסף (ליד גבעת אסף) עם דגלים מונפים, בבגדים כחול - לבן, על שפת הכביש, והצדענו לנרצחים הרבים בכל הפיגועים שהתרחשו בכביש זה. גאווה ישראלית אל מול הרכבים היהודיים שעוברים ומריעים, אל מול המכוניות הערביות שמתוכן נשלחים חיוכים לצד הבעות נרגנות. גאווה ישראלית חיובית, פטריוטיות ישראלית במלוא מובן המילה. הידיעה שאנו עם סגולה, עם ה', ומתוקף כך האומות מקנאות בנו ומנסות להחרימנו, לכלותנו. והקב"ה מצילנו מידם. בתחושה זו נכנסתי ליום הזיכרון.


השעה שמונה בערב, כל עמ"י עומד ושותק. עומד וזוכר. את כל אותם 24 אלף חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, שבמותם ציוו לנו את החיים. בנפילתם על אדמת הארץ המובטחת. במעשי הגבורה שלהם שנזכרים מידי שנה, הגישו לנו את המדינה על מגש של כסף מגואל בדמם. דמם הקדוש, הטהור. היהודי. אמצע הטקס, דמעות בעיניים, וברקע קולו של המואזין מתנגן מרמאללה. סתירה? מיום השואה, ליום הזיכרון. כל היהודים שנרצחו ב- 67 השנים האחרונות בהגנה על המולדת ובפיגועים, כ- 24 אלף איש במספר, מספר זה לא מדגדג אפילו "הספק" של יום פעילות אחד במחנה ההשמדה אושוויץ. אז - אומנם במסירות נפש, בקידוש ה' ובקריאות שמע ישראל, אך נדמינו כצאן לטבח יובל. והיום, ימות הגאולה, ימות המשיח - יש לנו מדינה, צבא ועם שלם של גיבורים, שמוכנים למסור נפשם על הגנת הארץ הזו.


השתחררנו מוקדם בבוקר מהאולפנה, על מנת שכל תלמידה תספיק להגיע לביתה לפני הצפירה בשעה אחת עשרה, ולהתארגן לחגיגות יום העצמאות. בכל שנה מחדש צף ועולה הפולמוס הציבורי סביב רמת המוסריות שבקביעת יום הזיכרון  - בצמוד ליום העצמאות. מחד, זוכה כל עמ"י לזכור ולהוקיר את כל אותם קדושי עליון שבזכותם אנו חיים כיום בביתנו כאן, בארץ ישראל בשקט ובשלווה. מאידך, צערם של המשפחות השכולות, המעבר החד בין יום הזיכרון ליום העצמאות, בין עצב לשמחה. זהו המעבר בין גלות לגאולה, שנמהל רבות בתהליכי בנייתו וצמיחתו של העם היהודי מזה דורות. הניגוד נגלה לעין כל בטקסי המעבר שמתקיימים בשעות הצהריים המאוחרות ומציינים את הכניסה ליום העצמאות, הרמת הדגל מחצי התורן ושירת התקווה ואני מאמין


יום העצמאות. תפילה וסעודה חגיגית, זיקוקים מכובדים כדת וכדין למדינה שמלאו לה 67 אביבים. יום של הלל והודאה, חידון התנ"ך ומנגלים בכל הארץ. יום שמכניס לפרופורציות נכונות לגבי מצבנו כעם וכמדינה, ומדגיש את שלביה השונים של הגאולה בארצנו.


ועוד לא הזכרתי את ל"ג בעומר, ויום ירושלים שיחול בע"ה עוד כשבועיים. ד"ר חגי בן ארצי כתב מגילה מקסימה על כל הניסים והקרבות במלחמת ששת הימים, מגילה שכפי שמעיד עליה כותבה: "מטרתה היא לספר את הסיפור של מלחמת הישועה שהתרחשה בשנת תשכ"ז, ולהדגיש את המימד האמוני, הניסי שלה". מומלץ ביותר לקרוא לפני יום ירושלים, עוזר מאוד להפנים את הנס הענק ולהודות עליו באמת. 


שנזכה להתעורר ולראות עין בעין את ישועת ה' כמו שכתב ישעיה: "כִּי עַיִן בְּעַיִן יִרְאוּ בְּשׁוּב יְהוָה צִיּוֹן". בציפייה לגאולה השלימה ולבניין בית המקדש במהרה בימינו אמן. 


 

ו אייר התשע"ה 00:00   |  צפיות (891) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה חודש אייר - מגלות לגאולה: 4 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (2 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד