כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
אוספים
נגה בצלאל   כתבת בכירה
פנאי ותרבות;
אוספים

לכולנו היה פעם או שעדיין יש, אוסף מיוחד של פריטים שאותו טיפחנו ואספנו בעמל רב. ישנם סוגים של אוספים שמשתנים עם השנים, וישנם כאלו שנאספים כבר דורות.


בכתבה הבאה סיקרתי סוגים שונים של אוספים. אוספים ישנים מטבעם מעוררים בי נוסטלגיה, ומזכירים לי תקופות שונות ויפות. לא תמיד לאוסף יש מטרה מוגדרת כגון משחק או החלפות. מה שיפה בו הוא העיסוק באיסוף עצמו, ולא בהכרח שימושיו. ברשימה הבאה יוצגו כמה אוספים מוכרים ומקוריים, ואולי זה יעשה גם לכם חשק לפתוח אוסף. אם לחילופין נשאר לכם אוסף ישן בבוידם, אביא רעיון שימושיים למשהו שתוכלו להפיק ממנו.


הכי מדויק (בול...) –  אוסף בולים


אוסף בולים הוא אוסף שיכול להיות שווה הרבה כסף. (לסבא רבא שלי ז"ל היה אוסף ענק שנמכר במחיר גבוה ביותר..) ישנן מספר שיטות ע"מ לצבור אוסף נכבד. אחת מהן היא להתכתב עם ילדים או אנשים מעיר או מארץ אחרת, דרך הדואר כמובן, ולשמור את הבולים שמגיעים כל פעם. דרך אחרת היא להוריד את כל הבולים מהמעטפות שהמשפחה שלכם מקבלת, ולאסוף. ישנו אלבום מיוחד לבולים בו ניתן לשמור על הבולים בצורה מסודרת. איך מורידים בול ממעטפה? משרים אותו, עם חתיכת הנייר עליה הוא מודבק, בכלי עם מים עד שהבול והנייר נפרדים. מה אפשר לעשות עם אוסף ישן? לשמור אותו לילדים ולנכדים שלכם, או למכור אותו למישהו שמעוניין.


הכי מקופל – אוסף מפיות


מכל הגוונים והצבעים, בגדלים שונים וציורים מרהיבים. זהו אוסף המפיות הססגוני. כשיש מפית כפולה, מחליפים עם בעל אוסף זהה, וכך הגיוון גדל. מפיות כדאי לאסוף בעיקר בארועים ושבתות, כשאת השולחן הן מקשטות. מה אפשר לעשות עם מפיות? דבר ראשון, הרבה סוגים של יצירות: עיטור בית מזוזה מעץ או מזכוכית, תמונה לחדר, קישוט כוסות זכוכית ועוד. דבר שני: קיפולי מפיות מיוחדים לשולחן השבת או סתם לקישוט החדר.


הכי משוחק - אוסף גוגואים


ישנם מקומות שבהם הם מכונים אג'ואים,  אבל אני מכירה אותם בתור גוגואים.  המשמשים (הפרי המקיף את הגוגו) מופיעים בעונת הקיץ, ואז אוספים אותם כל הילדים ומשחקים וצולפים לתוך קופסאות מיוחדות. אוסף גוגואים כדאי לשמור כי בכל שנה קיימת עונת גוגואים מחדש, אך מצד שני הוא תופס מקום וכן בכל שנה אוכלים משמשים חדשים. תחליטו אתם אם לשמור או לא.. מה אפשר לעשות עם אוסף שלא ימצא לו שימוש? לצייר בטוש פרצופים על הגוגואים וליצור בובות. אפשרות אחרת היא לבנות אביזרים תלת ממדיים מודבקים על קרטון. 


הכי מתויג – אוסף תויות


כן, כן. התוויות האלו שנמצאות על הבגדים החדשים, מחכות שיורידו אותן. אולי תתפלאו, אבל יש אנשים שאוהבים לאסוף אותם. נראה שהיום הן כבר לא נמצאות על הבגד רק כדי להודיע את מחירו. יש תוויות בגדלים שונים, צורות וצבעים. מה אפשר לעשות עם האוסף? צ'ופר להתחלה חדשה - להצמיד לכל תווית פתק ולכתוב: שנתחדש/ שתהיה התחלה חדשה ויפה. אפשר גם לתלות תוויות על התיק, לקישוט.


הכי מקורי – אוסף סוגרים של שקיות לחם פרוס


חתיכת המתכת שסוגרת את חבילת הלחם פרוס או שקית פריכיות האורז. גם ממנה ניתן לעשות אוסף מרשים. מה אפשר לעשות עם האוסף? לתלות על הרצועה של הילקוט, בדגם או באקראיות.


הכי מקושט - אוסף עגילים


פעם היו קונים אותם רק בזוגות, אבל היום יותר ויותר נמצא שימוש לעגילים בודדים. אוסף עגילים הוא מיוחד ביותר כיוון שניתן להשתמש בו על בסיס יומיומי, וככל שמספר העגילים גדל - גדל גם הגיוון. יש עגילים ממתכות יקרות ביותר ויש גם עגילים פשוטים. ישנם זוגות שבהם אם נאבד אחד מבני הזוג, אפשר להשתמש בשני לחור שני. אוסף מכובד דורש הרבה שנים של צבירה ושמירה, אבל במהלכן אפשר להשתמש בעגילים שוב ושוב.


 לסיכום, ישנם אוספים רבים ונוספים שקצרה היריעה מלהכיל: מטבעות עתיקים, קלפים, צמידים, חרסינות, מכוניות, סקובידו, כפתורים, מחזיקי מפתחות, מחקים, בובות אצבע ועוד ועוד.


 גליתי שאוסף אפשר לעשות כמעט מכל דבר. נדרשת רק מחשבה, יצירתיות והשקעה – והופ קם אוסף חדש. אז אם גם לכם מתחשק – תחשבו על רעיון מקורי או לא ותתחילו לאסוף. בהצלחה! 


ה טבת התשע"ה 20:00   |  צפיות (2087) |  תגובות (4) |  
דירוגדירוג כתבה אוספים: 4 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
תגובות
מרדכי (ט"ז טבת ה'תשע''ה 01:31)
מהמם!!
אסתרוש (ז' טבת ה'תשע''ה 20:27)
פסיה ברכה מילר (ו' טבת ה'תשע''ה 20:27)
ממש יפה!:)
שירה הרטמן (ו' טבת ה'תשע''ה 17:15)
עבור לתוכן העמוד