כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
יציבות כלכלית
 צוות שמים  
חברתי; פנאי ותרבות;
יציבות כלכלית

הח'ברה יוצאים לים. השבט מוציא חולצה. הכיתה מארגנת סרט בקולנוע אחרי הצהריים. קונים מתנה לחברה לחתונה, פעילויות נוער, מחנה, והרשימה עוד ארוכה..


המשותף לכל אלה- כסף. 
כסף, כסף וכסף.

איך אנחנו, בני הנוער, יכולים לכלכל את עצמינו? לרובינו לא נוח ולא מתאים לחיות על חשבון ההורים. מה גם שחלק גדול מההורים לא מסוגל לממן את מגוון הפעילויות של כך וכך בני נוער אחים באותה משפחה..


מה עושים?!
מוותרים על ההנאות, החברה, הבילויים?
חס ושלום!
אין ברירה, אלא להתחיל להתכלכל בעצמינו.


כמה טיפים..
איך מרוויחים כסף?
# האופציה הנדושה, הזמינה והנפוצה ביותר: ביביסיטר. מגיל 14 ועד 20+, תמיד יימצאו ילדים קטנים שצריכים השגחה באזור. תפרסמו את עצמכם: שלטים בגינות הציבוריות, מיילים/פייסבוק של השכונה, שכנים וכו'. גם בנים יכולים לשמרטף!
משכורת: לצעירים יותר מקובל לקחת בין 15 ₪ ביישובים ל25 ₪ בעיר, לשעה. 
לגדולים יותר [מגיל 17 בערך]- מתחיל מ20 ₪ ביישובים ומגיע גם ל45 ₪ בעיר, לשעה. 
כדאי לברר מה המחיר הנהוג באזורכם; שלא תצאו 'יקרנים' וגם לא מופסדים..


 


# והנה משהו לבוגרים יותר. מחלקת טעימות. אחת העבודות הכיפיות והמהנות ביותר. איך מגיעים לזה? נרשמים לחברת כח אדם שעוסקת בתחום. הם מזמינים אותך לפי פרוייקטים, בסופרים באזור הבית; שלושה ימים עד שבוע כל פעם, בשעות אחה"צ/ימי שישי בבוקר, + יום הדרכה [בתשלום, כמובן.] לבני 17 יש צורך בכרטיס עבודה [מונפק חינם בלשכת העבודה הקרובה לביתך], עד גיל 18. שימו לב- הם משלמים ישירות לחשבון הבנק, אז צריך לפתוח חשבון לפני..
משכורת: 23-27 ₪ לשעה, + 86 עבור יום ההדרכה + נסיעות.

 


# מכירים סטודנטים? יש לידכם אוניברסיטה/מכללה? הציעו את עצמכם לעבודות הקלדה. בעיקר בתקופת המבחנים ['חופשת סמסטר'], לסטודנטים יש עומס בלתי נתפס של עבודות; תעזרו להם ותרוויחו מזה!
משכורת: מקובל לקחת כ- 10 שקלים לעמוד בעברית; 13 שקלים לעמוד באנגלית; ו15-17 שקלים לתמלול קובץ שמע [לעמוד]. כמובן שתוספת תשלום על הדפסה [שקל לעמוד] ועל כריכה..


 


# נקיונות בבתים ושטיפת מכוניות זה לא בושה. בתים רבים מחפשים בני נוער שיעזרו להם בניקיון הבית, באופן קבוע, חד"פ או על בסיס שבועי. נצלו את זה! פרסמו את עצמכם כנ"ל, ותמצאו לקוחות. מומלץ במיוחד בתקופה שלפני פסח- אבל גם כל השנה!
משכורת: 35-45 ₪ לשעה.


 


אחרי שמצאנו דרך להרוויח כסף. השטרות מרשרשים בכיס.. ולפני שהספקנו לומר 'אברה קדברה', הכל נעלם. מכירים את זה?
כמה טיפים לשמור על יציבות כלכלית גם בתקופות הלחוצות..
ניהול תקציב. 
תכינו לכם טבלת מעקב מסודרת. תכננו את התקציב שלכם. שבו בתחילת החודש, תחשבו כמה כסף יש לכם החודש [כדאי להתבסס בכל חודש על הכסף שהרווחת בחודש שעבר. ככה תדע בדיוק כמה יש לך. למי שמשתכר משכורת חודשית קבועה- אפשר לבנות על זה..], ועל מה אתם רוצים להוציא אותו. תחלקו את התקציב לקטגוריות: ביגוד, בילויים, אוכל, חברים, וכן על זו הדרך. 
במהלך החודש, נהלו מעקב: רישמו כל הוצאה בקטגוריה המתאימה לה, ועל מה בדיוק הוצאת אותם. 
לקראת סוף החודש ערכו חישוב ובדקו האם חרגתם? האם נשארתם? ואפילו, האם חסכתם??
קופת חיסכון. פעם זה היה 'החזיר עם החור' או 'המחבוא מאחורי התמונה', כשהיינו קטנים הכנסנו לשם עשר אגורות כל יום שישי- אבל זה רציני. 
חולמים על משהו שווה? מצלמה, mp, iphon ושות'? פתחו קופה, קבעו סכום שבועי/חודשי והכניסו בכל שבוע/חודש את הסכום. אל תשכחו להכניס את החיסכון בתכנון התקציב החודשי!!


אל תשכחו לשתף את ההורים בכל התהליך. הם יוכלו לייעץ מניסיונם, לעזור, ואולי גם לתקצב..:-)
 


בהצלחה לכולנו!


ד חשון התשע"ג 21:00   |  צפיות (948) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה יציבות כלכלית: 5 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד