כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
והיה מחניך קדוש?
נטע אסיף   כתב בכיר
אירועים; אקטואליה;
והיה מחניך קדוש?

בואו נעשה תרגיל דמיוני. עצמו עיניים לרגע ודמיינו מה היה עובר בראש של כל אדם ממוצע ששומע את צמד המילים "תנועת אריאל" התשובה תכלול מילה אחת. משהו כמו "נפרד". סניף נפרד ,קומונר לבנים, וקומונרית לבנות ,תחום בנים ותחום בנות מחנה נפרד וכו', הייתי יכול להמשיך ולפרט עוד המון ביטויים להפרדה בתנועתנו הצעירה אבל זה היה גומר לי את כל מכסת המילים לכתבה זו.
כמובן, כתנועה שדוגלת ב'קדושה', כל הפעילויות נעשות בהפרדה.. אולם, בכל שנה בתקופת הקיץ, משהו משתבש. 
זה לא החום שמעביר אותנו על דעתינו; זה המחנה, אחד הפרויקטים התנועתיים הגדולים יותר והמורכבים ביותר בשנה. כתוצאה מלוגיסטיקה מורכבת, המחנות נערכים במקביל: בימים זהים ובמקום זהה, אך במתחמים נפרדים, מסלולים נפרדים לחלוטין, צוות מחנה נפרד ברובו וכן הלאה.
ועדיין, על נושא ההפרדה נשברים קולמוסים רבים בכל שנה. אי אפשר להתעלם מהעובדה שהנושא מעסיק אותנו, ומי שרוצה הוכחה מוזמן להיכנס לפורום תורת חיים בעוז בערוץ 7 ולעיין קלות בשירשורים שנפתחים לאחר כל מחנה, ולא רק שם. 
האם המחנה בתנועת אריאל צנוע ע"פ גדרי ההלכה?


מבחינה לוגיסטית, הפרדה מלאה של המחנות מסובכת מאוד. אם ירצו לפלג את הימים ולהשאר באותו השטח, הדבר ייצור בעיות רבות למשפחות המעוניינות לצאת לחופשה, וע"י פילוג הימים יתפוס המחנה את רוב רובו של בין הזמנים.. פילוג המחנות למקומות נפרדים ידרוש הכשרת שטח כפולה, ועוד לא הכנסנו בשיקלול אבטחה כפולה, חשמל כפול, ושאר דברים שייקרו מאוד את מחיר המחנה היקר גם ככה.
נעבור לצוות. בכל מגדר יש נושא אחר למחנה, מפקד/ת מחנה, צוות מחנה מורחב- אחראי הרשמות, צוות רכ"שים, צוות הדרכה, וצוות מטבח. 


צוות בניה, בשל היותו מזוהה יותר עם הכח הגברי, מורכב מחב"בניקים בלבד, אולם רוב התיקונים [למעט הדחופים] מתבצעים בשעות המסלולים, כך שצוות בניה כמעט ולא מסתובב בשטח מחנה הבנות בזמן שהבנות נמצאות. 
לכאורה, הכל פועל בדיוק לפי הספר. 


כמו בכל חברה, גם אצלינו יש מי שמוצא על מה להתלונן. וטוב שכך;ע"י חיפוש ובדיקה מדוקדקת של מה שלא נכון. רבים מתלוננים ש'שטח ההפרדה' הוא 'שטח הדייטים': מקום מפגש לבנים ובנות. 
וייתכן ויש אמת באמירה. אבל, חשוב להבהיר. מי שמחפש את המפגש- יימצא אותו. בכל מקום. וגם בשטיבלך במאה שערים, שהכניסה לעזרת נשים נמצאת ברחוב אחר בכלל- מי שמחפש את המפגש, ימצא. למרות המפגשים הללו, שאגב מהווים מיעוט מוחלט, האווירה במחנה היא קדושה, טהורה ונפרדת. רכז המחנה האגדי, יהודה שורש, יוצא נגד הטענות הללו: " ברמת חניך וברמת החניכה ,וברמת המדריכים, אין בעיות צניעות במחנה למעט מקרים נקודתיים, שאח רוצה להעביר משהו לאחותו ולהפך. אבל מעבר לזה אין בעיות צניעות, להפך יש הפרדה מעולה למרות שלכאורה המאהלים קרובים."


במקביל למקטרגים, חבר'ה רבים אחרים מעדיפים לקחת אחריות, לדון, לחשוב, ולנסות לשפר לשנה הבאה. 


אחד הרעיונות שעלו היה, למנות צוות הפרדה, שתפקידו יהיה- להסתובב בין המאהלים ולוודא שאף אחד לא עובר ממאהל אחד לשני. 
היו מי שטענו, שדווקא העיסוק בזה והקמת צוות ייחודי עבור זה, יפתו חניכים ובוגרים לעבור את 'הגבול'.
יהודה שורש מגיב לרעיון: 'מעבר לכך, אני חושב שעצם העיסוק האובססיבי הזה בנושא הצניעות- שאגב, התנועה התחילה להשתחרר ממנו בשנים האחרונות ולחשוב גם מעבר ל"אנחנו תנועה נפרדת"- הוא בעצמו לא צנוע, ואפשר לכתוב כתבה שלמה על כך.'


יום ההורים מהווה אתגר שלם. "לענ"ד יום ההורים הוא נקודה בעייתית והייתי מאד שמח לו הייתה משמעת מצד ההורים ביום הזה" כך אומר יהודה שורש, שמרכז את מפעל מחנה הקיץ מידי שנה בשנה בעשרת השנים האחרונות, בשיחה שערכנו איתו.


"לצערי הרב הורים רבים בתנועת אריאל מרשים לעצמם לדרוש מהתנועה הרבה דברים אבל כשמבקשים מהם שיתוף פעולה הם לא מיישרים קו. אם זה היה תלוי בי הייתי עושה את היום הזה נפרד לחלוטין. לצערי, אין שיתוף פעולה מצד ההורים כי, אולי בצדק, הורים רוצים לפגוש את הבנים והבנות שלהם ביחד, ואז נוצר מצב שבנים נכנסים לשטח של הבנות ובנות לנכנסות לשטח של הבנים. אידאלי זה לא."
חבר'ה רבים חוזרים 'מזועזעים' מיום ההורים. 
''למה לעצור אידיולגיה ביום אחד? דוגלים בנפרד,אז לכו על זה עד הסוף, חבל להרוס את זה ביום אחד." כך מסכם אחד הבוגרים את יום ההורים תש"ע.
יהיו כאלה שיגידו 'אשריינו' על עצם הדיון. כל מי שבילה ולו יום אחד במחנה אחר, יכול להעיד על כך. 'בתור אחת שבאה מתנועה אחרת אני ממש מודה להקב"ה על שזכיתי להכיר את התנועה הנפלאה הזו ועל שהייתי במחנה מעולה כזה מבחינת הנפרדות והצניעות.'משתפת אחת החניכות.


ומה עכשיו?
יודעי דבר לוחשים מפה לאוזן שישנה שאיפה להפריד בין המחנות, בעתיד ולכשיתאפשר, לגמרי. [למרות בעיות הלוגיסטיקה המורכבות, כמו שפירטנו לעיל.]
המעודכנים יספרו שכבר השנה חשבו לשנות את מתכונת המחנה ולפצל את הימים, מס' ימים לבנים ומס' ימים לבנות, בתאריכים שונים לשכבות השונות, אך שינוי זה נדחה מסיבות עלומות. 


ובינתיים? 
בינתיים הכוח בידיים שלנו.
נחפש את זה? נתלחשש, נפטרל בקו הגבול בשביל 'לצוד' מראה נשי/גברי בהתאמה או, לחילופין, בשביל 'לתפוס על חם' את מסיגי הגבול? ז'בשנו, כמו שאומרים.
נתחזק בקדושה ונבוא ממקום נקי וטהור? נזכה, אי"ה, שהקדושה שלנו תמשיך הלאה ותשפיע על כלל המחנה ומתוך כך על כלל ישראל, ונמצא שם שמיים מתקדש במחנה אריאל, והיה מחנינו קדוש.


א תמוז התשע"ב 00:00   |  צפיות (1063) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה והיה מחניך קדוש?: 5 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד