ללא סיבה: תנועות הנוער אינן מורשות לחזור לפעילות

כ"ג אייר ה'תש"פ

מועצת תנועות הנוער נענתה בסירוב לא מנומק לבקשתה ממשרד החינוך לאפשר את חידוש את הפעילות על פי תקנות משרד הבריאות. לאורך משבר הקורונה התגייסו בתנועות הנוער למען הקהילה והתנדבו במגוון תחומים. במקביל המשיכו המדריכים בפעילויות ווירטואליות ותחזקו את הקשר עם החניכים. כעת, עם פתיחת המסגרות הפורמליות גם הם רוצים לחזור לשגרה.

בדיונים שנערכו בשבוע שעבר בין נציגי משרד החינוך לנציגי מועצת תנועות הנוער, הודיעו נציגי המשרד שלא רק שלא יאפשרו פתיחה מוקדמת של הסניפים הם גם ידחו בשבועיים את החזרה שתוכננה ל-1 ביולי. במשרד החינוך סרבו לנמק את ההחלטה ובמועצת תנועות הנוער לא הצליחו למצוא סיבה הגיונית לדחייה.

במועצת תנועות הנוער לא אמרו נואש והגישו למשרד החינוך מתווה מפורט להחזרת הפעילות על פי הנחיות משרד הבריאות. המתווה כולל אחראי קורונה תנועתי ונאמני תקנות קורונה בכל סניף בשטח. על פי המתווה, החניכים יחולקו לקבוצות קטנות ומדריך קבוע ילווה כל קבוצה. בנוסף, המתחמים הסגורים יעברו חיטוי ושילוט הפרדה יוצב בין אזורי הפעילות של הקבוצות בסניף. כמו כן, המדריכים יעברו הכשרה בנוגע להגבלת המגע בין החניכים בזמן הפעילות. אולם גם לאחר הצגת המתווה לא זכתה מועצת תנועות הנוער לתגובה המנמקת את סירוב משרד החינוך להחזרת הפעילות בסניפי התנועות.

מזכ"ל מועצת תנועות הנוער נפתל דרעי מספר כי הגיעו לפתחו לא מעט חניכים ומדריכים המבקשים לחזור לשגרה. "אנו מקבלים פניות רבות של מדריכים צעירים המעוניינים לחזור לפעילות ולפגוש את החניכים שלהם". במועצה גייסו את אותם חניכים לבקשה הפומבית ממשרד החינוך וצרפו אותם לקמפיין הרשת "חוזרים לתנועה". במסגרת הקמפיין כל תנועה העלתה לרשת מספר סרטונים של חניכים ומדריכים השמבקשים שיאפשרו להם לחזור לפעילות.

במועצה מבקשים לקבל תשובות בהקדם כיוון שהקיץ מתקרב ואיתו אירועי השיא של תנועות הנוער. "בימים אלו אנו נערכים לקראת פעילות הקיץ. תנועות הנוער יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות והחינוך אבל אין סיבה לחכות. אנו דורשים לחזור לפעילות באופן מיידי" אומר דרעי.

בנוסף, דביר עמיאור, מזכ"ל תנועת הנוער "אריאל", אומר כי תנועות הנוער רואות עצמן כחלק אינטגרלי מהמשק הישראלי. "תנועות הנוער יכולות לתרום לקהילה, לשחרר את ההורים לעבודה ולסייע לנורמליזציה של חיי החניכים כבר בימים אלה".

עמיאור מתייחס למרכזיות התנועות בחיי החניכים באזורי מצוקה ופריפריה חברתית. "כל דחייה נוספת בהפעלת התנועות בפריפריה, בשכונות מצוקה ובקבוצות של חניכי החינוך המיוחד עלולה לגבות מחיר. מדובר במקומות בהם המסגרת הבלתי פורמלית היא חלופה לרחוב או מקפצה משמעותית עבור התפתחות חברתית". גם אמיר עלי, מזכ"ל תנועת הנוער הדרוזית, מתריע מפני התרופפות הקשר עם החניכים והחשש המוחשי לאבד אותם. "כל יום שעובר תחת איסור הפעילות, פוגע בחיבור של החניכים לפעילות תנועות הנוער, והדבר מורגש בפרט בקרב החניכים שמגיעים מאוכלוסיות מוחלשות. החניכים וההורים בעדה הדרוזית רוצים להחזיר את הפעילות עכשיו".

 

ממשרד החינוך לא התקבלה תגובה.

 

לקריאת הכתבה ב

דרג את הכתבהדירוג כתבה ללא סיבה: תנועות הנוער אינן מורשות לחזור לפעילות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

כתבות נוספות

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד