פרשת וישב: את אחי אנוכי מבקש

כ"ב כסליו ה'תשע''ז 07:00

"את אחי אנכי מבקש"

בפרשתנו מסופר על מכירת יוסף, מקרה מצמרר ומזעזע ביותר, קודם לכן ישנה פרשה תמוהה שצריך לשאול עליה מספר שאלות-

" יג: יֹּאמֶר יִשְׂרָאֵל אֶל-יוֹסֵף, הֲלוֹא אַחֶיךָ רֹעִים בִּשְׁכֶם--לְכָה, וְאֶשְׁלָחֲךָ אֲלֵיהֶם; וַיֹּאמֶר לוֹ, הִנֵּנִי. יד: ויֹּאמֶר לוֹ, לֶךְ-נָא רְאֵה אֶת-שְׁלוֹם אַחֶיךָ וְאֶת-שְׁלוֹם הַצֹּאן, וַהֲשִׁבֵנִי, דָּבָר; וַיִּשְׁלָחֵהוּ מֵעֵמֶק חֶבְרוֹן, וַיָּבֹא שְׁכֶמָה. טו: וַיִּמְצָאֵהוּ אִישׁ, וְהִנֵּה תֹעֶה בַּשָּׂדֶה; וַיִּשְׁאָלֵהוּ הָאִישׁ לֵאמֹר, מַה-תְּבַקֵּשׁ. טז: וַיֹּאמֶר, אֶת-אַחַי אָנֹכִי מְבַקֵּשׁ; הַגִּידָה-נָּא לִי, אֵיפֹה הֵם רֹעִים. יז: וַיֹּאמֶר הָאִישׁ, נָסְעוּ מִזֶּה--כִּי שָׁמַעְתִּי אֹמְרִים, נֵלְכָה דֹּתָיְנָה; וַיֵּלֶךְ יוֹסֵף אַחַר אֶחָיו, וַיִּמְצָאֵם בְּדֹתָן."

א. למה יעקב החליט פתאום לדאוג לאחי יוסף? הם הלכו לרעות במרחק גדול מהבית אז זה הגיוני שהם התעכבו, למה יעקב דאג כל כך?

ב. מה פתאום התורה מספרת שיעקב לא מצא את האחים והוא שאל מישהו איפה הם? למה זה חשוב לתורה לספר זאת?

ג. איך יוסף יודע שהאיש יודע איפה האחים? הרי הוא לא שואל אותו אם הוא יודע איפה הם אלא אומר "הגידה נא לי איפה הם רועים"?

 

על השאלות הללו ניתן לענות על פי הסבר מעניין שחשבתי עליו,

יוסף אהב את אחיו, הוא סיפר להם על החלומות לא בשביל להתריס או להתגאות אלא מתוך שבטח בהם שלא ישנאו אותו,

אלא שהאחים מלכתחילה קינאו ביוסף ורצו לעשות לו רעה (אני לא רוצה להיכנס לשאלה מה בדיוק הייתה המחלוקת של האחים עם יוסף, אלא רק לנסות להבין את פשט ההשתלשלות).

הם לא יכלו לפגוע ביוסף ליד יעקב משום שמצפונם לא נתן להם לפגוע כך באביהם, לכן ביקשו לרעות את הצאן במקום רחוק ובלי יוסף, ואז יתעכבו שם, יעקב ידאג להם, יצטרך לשלוח את יוסף לחפש אותם, יוסף ימצא אותם, הם "יטפלו" בו כמו שהם רוצים.

יעקב קורא ליוסף ואומר לו ללכת אל אחיו, יוסף מסכים, יעקב יודע מה מתכננים האחים ולכן לא באמת דואג, אך הוא סבור שאם יוסף יישלח מתוך דאגה לאחים ויגיד להם שאבא דואג וגם הוא בא לראות מה שלומם, אולי האחים יתרככו ויראו שיוסף אוהב אותם.

לפי הפרשנים האיש שמצא את יוסף היה מורה דרך מזדמן, דהיינו: סתם מישהו, ויש מפרשים שזה מלאך, אך לענ"ד ניתן להסביר שהאחים ידעו שיוסף יחפש אותם במקום המקורי שהם קבעו שזה שכם, הם לא רצו להרוג אותו שם (אולי מסיבות טכניות), לכן הם השאירו שם מישהו שיכווין אותו לדותן, וזה גם מסתדר עם מה שכתוב וימצאהו" ולא "ויראהו" וכדומה, שמשמע שהוא חיפש את יוסף,

יוסף שם לב שהאיש מכיר אותו ומבין מה הוא מחפש, לכן אומר "את אחי אנכי מבקש הגידה נא לי איפה הם רועים".

בסופו של דבר יוסף מוצא את האחים, הם מתכננים להרוג אותו, ואז כתוב "וישמע ראובן ויצילהו מידם" מה הוא שמע?

כנראה הוא שמע שיוסף בא לחפש אותם מתוך דאגה ונתגברו רחמיו, ולמרות זאת הם לא ויתרו לגמרי, השליכו אותו אל הבור, תיכננו למכור אותו למדיינים (אם תשימו לב טוב בפסוקים תראו שהאחים לא הספיקו למוכרו למדיינים.

בכך מיושבות כל השאלות דלעיל, וכל זה נעשה מעצה עמוקה של אותו צדיק הקבור בחברון, לקיים מה שנאמר כי גר יהיה זרעך (על פי רש"י). שבת- שלום!

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד