סוד הגרעין

תקציר

אני מסתכלת על עצמי בראי ורואה רק רע,
לא מסוגלת למצוא בעצמי אף נקודה טובה.
ט"ו אב ה'תשע''ו

שאלה: לפעמים אני מרגישה כל כך מתוסכלת מעצמי שבא לי לבכות. אני מסתכלת על עצמי בראי ורואה רק רע, לא מסוגלת למצוא בעצמי אף נקודה טובה. ואז אני נהיית עצובה וקשה לי לצאת מזה... מה עושים???

 

כמה פעמים בחיים הגענו למסקנה שזהו, הכול אבוד ואין לנו תקווה? עדיף כבר להמשיך ולזרום, כי אם נתחיל לחשוב אז בכלל נכנס לדיכאון קליני... כדי לשוב ולהיות שמחים, אומר רבי נחמן, צריך קודם כול להסתכל פנימה ולהבין: "אני לא באמת גרוע כפי שחשבתי". העצבות העמוקה באה מהחטא. אחרי שאנחנו עושים טעויות, עמוק בתוכנו אנחנו נהיים עצובים ומתייאשים.

אבל מהי הטעות שלנו? הטעות היא שאנחנו שוכחים את הגרעין העמוק שיש בתוכנו - הקדושה שלנו! אילו היינו זוכרים את עומק הטוב שיש בנו, היינו מאמינים ביכולת שלנו לשוב בתשובה.

כדי לשוב ולהאמין בקדושה שיש בנו חייבים להתבונן בעצמנו: לא יכול להיות שבכל ימי חיינו לא עשינו פעם טובה למישהו. ואם מתברר לנו שעשינו מעשה טוב אחד, זאת סיבה טובה לשמוח עד הגג! מדוע? מפני שהמעשה הזה הוא 'נקודה טובה', נקודה של אור שחושפת את כל האור שיש לנו עמוק בפנים.

מהרגע שאנו מזהים בעצמנו את הטוב הזה שטמון בנו, מהרגע הזה אנחנו יכולים לשמוח, ומכאן אנחנו יכולים להתחיל לשלוט על ה'דעת' שלנו. העצבות היא כבדה, וכאשר שמחים מרגישים קלילות ואנרגיה, מרגישים חשק להתחיל מחדש. מהו עבד? עבד הוא לא רק מי שעובד בשביל אחרים. עבד הוא קודם כול מי שאיננו בעל הבית על ה'דעת' שלו. לעבד אין כוח לעצור לרגע ולחשוב, באופן עצמאי.

הדרך היחידה לצאת מעבדות היא על ידי שמחה. על ידי שאנחנו מכניסים שמחה בדעתנו יש בכוחנו לשלוט בה וליישב אותה. "כי בשמחה תצאו..." מכל השעבודים.

בקיצור: כשאנחנו שוכחים מהו גרעין האישיות שלנו, הטוב שקיים עמוק בתוכנו, אנחנו שוקעים בעצבות ומתייאשים מעצמנו. כאשר אנחנו מזהים את נקודות הטוב שקיימות בנו, אנו מתמלאים כוח ורצון לתקן את עצמנו ולשוב בתשובה. מהגרעין הטוב נצליח לצמוח מחדש.

 

 

הלכה יומית

 

חנות פלאפל ללא תעודת כשרות

האם מותר לקנות פלאפל בחנות שהמוכר אומר ש"הכול כשר", אך אין לו תעודת כשרות?

חובה תמידית קיימת על הקונים מוצרי מזון כל שהם לקנות רק מוצרים הנושאים על גביהם הכשר מגוף מוסמך ומוכר. אין להסתמך על שלט כללי או על עדותו של המוכר בלבד. לא די בהתרשמות חיצונית ממראה המוכר, מדיבורו או מהתנהגותו ובכלל זה מהתמונות התלויות במקום. כדי שיהא מותר לאכול מדוכן של מוצרי מזון (פלאפל, פיצה וכד') יש לוודא שקיימת תעודת כשרות מקורית (ולא מצולמת), וכן לשים לב שהיא בתוקף. ככלל, מומלץ מאוד, גם במקום שיש בו תעודה, לבדוק האם משגיח הכשרות נמצא, וכן מי מבשל או אופה את המאכל (יהודי או גוי).

כדאי להימנע מלקנות בחנות שאין בה תעודת כשרות גם כאשר מדובר בקניית מוצרים סגורים עם הכשר. הסיבה לכך היא שיש לחשוש שאנשים שיראו אנשים דתיים קונים בחנות זו לא יבחינו שהמוצרים שנקנו הם מוצרים סגורים.

 

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד