לדבר נכון

ז' אב ה'תשע''ו

שאלה: האם זה טוב לדבר עם בני המין השני שיחות נפש או שיחות מעמיקות ברומו של עולם?

 

תלמיד אחד שאל את רבו: "כבוד הרב, אני מתחתן בעוד שבועיים. האם הרב יוכל לתת לי הדרכות איך להתנהג עם אשתי?"

"בשמחה", ענה הרב. "לפני כן אשאל אותך שאלה מקדימה. האם ישנת בפנימייה בישיבה?"

"ודאי", ענה התלמיד.

"ואיך הסתדרת עם החברים בחדר?"

"אמנם לא תמיד היה קל; לפעמים אחד רוצה לכבות את האור כשהאחר מדליק, אבל בסך הכול הייתה אווירה טובה בחדר. למדתי לוותר ולא לעשות עניין מכל דבר".

"אם כך", אמר הרב, "את הרוב כבר למדת. את עבודת המידות עבדת – פיתחת עין טובה על המציאות, פרגנת לחבר, עודדת והקשבת בעת צרה. זה העיקר".

***

זמן ההתבגרות זהו זמן ההתגברות. זמן שבו האדם בונה את אישיותו במלוא העוצמה. לומד ומעמיק, מתמלא באידיאלים נישאים. אך לא רק בלימוד תורה אנו נבנים אלא גם בחיי החברה שלנו. איך אנחנו מתמודדים עם דעות שונות וצורות חיים אחרות משלנו. אנו לומדים מה להגיד, מתי ואיך, איך לפרגן ואיך להקשיב, וכך אנו מגיעים לקשר הזוגי כאשר בניין אישיותנו בנוי ומוצק.

מעבר לבעיות ההלכתיות שיש בקשר בין בן לבת בגיל ההתבגרות, ישנו דבר נוסף שקשור להתפתחות האישית של כל אחד. כאשר בן ובת מדברים זמן רב, אפילו בדברים העומדים ברומו של עולם – משהו מתרחש בפנים, קשר נפשי מתרקם. לאט לאט עולמי נבנה לאור אישיותה של בת זוגי. במקום שאבּנה לפי מה שאני באופן שלם, אני נבנה עם יסודות שלקוחים מעולם שאיננו שלי. נבנה בצורה לא ישרה. נוצרת תלות נפשית. גם אם השיחות הן בנושאים אידיאליסטיים, הן יכולות ליצור תלות בנפש כאשר הן מתקיימות לאורך זמן.

כתוצאה מכך אנו יכולים למצוא את עצמנו שקועים עמוק בתוך תסבוכת נפשית. הצמיחה שלךְ תלויה בו; בניית הנפש שלךָ נעשית על יסודות עולמהּ הפנימי. ויש תחושה שבלעדיה זה לא אותו דבר. עם מי תדבר? למי תשפכי את הלב? בשביל מי תדבר בהתלהבות על אידיאלים נישאים?

מהקשר כבר קשה לצאת, והדבר יכול לגרום נזק גדול כאשר רוצים להקים בית בישראל. האדם אינו מגיע עם בניין שלם שהוא בנה בכוחות עצמו, אלא עם אישיות שנבנתה לאור מישהו אחר.

כשההלכה אומרת ש"צריך להתרחק מנשים מאוד מאוד" זה כדי לשמור על טהרת הנפש שלנו. בשביל לתת לנו לצמוח באופן בריא ונכון. בשביל שנהיה נאמנים למה שאנחנו.

 

תשובה: גיל ההתבגרות הוא הגיל שבו בונים את עצמנו מבפנים. שיחות נפש או שיחות מעמיקות בין בנים לבנות יוצרות תלות לא בריאה. כדי לשמור על טהרת הנפש כדאי לדבר ולהעמיק עם בני המין שלנו, כדי שנבנה את הנפש שלנו בצורה ישרה ובריאה.

 

 

הלכה יומית

 

כללי הצומות

ישנם שלושה הבדלים הלכתיים בין צום תשעה באב לצומות הקלים:

א. צום תשעה באב נמשך יממה שלמה, משקיעת החמה ועד צאת הכוכבים; ואילו הצומות הקלים נמשכים יום בלבד, מעמוד השחר ועד צאת הכוכבים.

ב. בצום תשעה באב אסורים בכל חמשת העינויים, שהם: 1. אכילה ושתייה, 2. רחיצה, 3. סיכה, 4. נעילת הסנדל, 5. תשמיש המיטה; ואילו בצומות הקלים אסורים רק באכילה ושתייה.

ג. מצום תשעה באב רק חולים פטורים; ואילו מהצומות הקלים גם מעוברות ומיניקות פטורות. 
ככלל, צום תשעה באב שווה לצום יום הכיפורים, שכל מה שתיקנו חכמים בתשעה באב, תיקנו כעין מה שנצטווינו בתורה ביום הכיפורים. לפיכך אסורים בתשעה באב בכל חמשת העינויים שנאמרו לגבי יום הכיפורים.

(מתוך 'פניני הלכה', זמנים י, ב)

 

 

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד