לדרןך את הקפיץ

ה' אב ה'תשע''ו

שאלה: למה אסור לי לגעת בבן המין השני שאני כל כך אוהב לפני החתונה?

 

זמן רב היא חיכתה לרגע הזה. רוב החברות שלה כבר התחתנו, והנה הגיע תורה. דביר היה בחור שקט בעל מידות טובות. אושרת החלה להיפגש עמו והקשר הבשיל אט אט, עד ההחלטה להתחתן. השמחה הייתה רבה וכולם החלו בהכנות לקראת החתונה. אושרת כבר בחרה שמלת כלה והם אף סגרו אולם. אבל שאלה גדולה ניקרה בלבה. חברות סיפרו לה על הרגע המרגש ביותר, שהוא חדר הייחוד שאליו הקהל מלווה את החתן והכלה. הן סיפרו על המתנות היקרות שבעליהן הביאו להן בחדר הייחוד. "דביר לא הגיע ממשפחה אמידה", חשבה אושרת לעצמה. "מעניין מה הוא יביא לי".

והנה הגיע הערב הגדול. לאחר שהחופה הסתיימה, הובילו את הזוג המאושר לחדר הייחוד. הם נכנסו לחדר וסגרו את הדלת. דביר הביט בעיניה ואמר: "אשתי הטרייה והאהובה, אני אוהב אותך. את ודאי מצפה למתנה שאתן לך הערב. את יודעת מה מצבי הכלכלי. אין באפשרותי לקנות משהו יקר. אבל הבאתי מתנה מיוחדת בשבילך". הוא נשם עמוק והמשיך. "את רואה את העיניים האלו?", הוא הצביע על עיניו. "העיניים האלו מעולם לא הסתכלו על אף אישה אחרת. שמרתי אותן בשבילך". צמרמורת עברה בגופה. "את רואה את הידיים האלו?", הוא הושיט את שתי ידיו. "הידיים האלו מעולם לא נגעו באף אחת אחרת. הן שמרו על עצמן רק לך". דמעות החלו לזלוג מעיניה. "את מרגישה את הלב הזה?" הוא שם את ידיה על לבו. "הלב הזה מעולם לא אהב מישהי אחרת. הוא שמר על עצמו לאהוב רק אותך". היא החלה לבכות מרוב התרגשות. "ואין לי ספק שלב כזה יהיה מלא באהבה עצומה רק אלייך. זוהי מתנתי הצנועה".

"זו המתנה היפה והיקרה ביותר שיכולתי לבקש...", היא אמרה בדמע.

                                                     ***

כל אחד מאתנו רוצה לחוות אהבה אמתית. אהבה לעולמי עד. התורה אינה רוצה שנחווה רגעים של אהבה בוסרית, אלא אהבת נצח עם בן הזוג שאתו נחיה עד סוף ימינו. ה' רוצה בטובתנו, לכן הוא אומר לנו לשמור על העיניים, על מגע ידינו ועל הלב שלנו. לשמור על הלכות צניעות. אדם ששמר על עצמו יוכל לזכות לאהבה אדירה עם אשתו לעתיד. דרוך את קפיץ האהבה. ככל שתדרוך אותו יותר, כך בקשר העצום והנצחי בינך לבין אשתך הוא ישתחרר בעוצמה בלתי פוסקת. באהבה תמידית.

 

תשובה: החתונה היא הזמן שבו אנו קובעים מי האהוב שלנו לעולמי עד. לא כדאי לבזבז את כוח הקסם של המגע הראשון על מי שלא בטוח שנבנה אתו בניין עולמים. התורה מדריכה אותנו לשמור על הלכות הצניעות, ובכך לזכות לאהבה עצומה עם בן הזוג שאתו נתחתן.

 

 

 

הלכה יומית

 

בשר ויין ב'תשעת הימים'

ממתי נוהגים שלא לאכול בשר?

מנהג האשכנזים שלא לאכול בשר ולא לשתות יין במשך כל תשעת הימים, כולל ראש חודש אב, וכן נהג האר"י. למנהג רוב הספרדים מותר לאכול בשר ולשתות יין בראש חודש, ומסיום יום ראש חודש מתחיל האיסור. אף ביום העשירי בחודש אב, שבו נשרף בית המקדש, מחמירים שלא לאכול בשר ולשתות יין. האשכנזים מחמירים עד חצות היום העשירי באב, ורוב הספרדים עד תומו.

מנהג יהודי תימן שלא להחמיר בזה, אלא אוכלים בשר ושותים יין, ורק בסעודה מפסקת שלפני צום תשעה באב נמנעים מאכילת בשר ושתיית יין, כדין המשנה.

נוהגים להחמיר גם בתבשיל שנתבשל בו בשר. למשל אם בישלו תפוחי אדמה עם בשר, גם את תפוחי האדמה לבדם אין לאכול בתשעת הימים, מפני שמורגש בהם טעם בשר.

מותר לאכול בשר ולשתות יין בסעודות מצווה כסעודת ברית מילה, פדיון הבן וסיום מסכת. וכן מותר לאכול בשר ולשתות יין בסעודת בר מצווה, ובתנאי שתתקיים ביום שהנער מגיע למצוות.

(מתוך 'פניני הלכה', זמנים ח, יג)

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד