עצות מלב אל לב

א' אב ה'תשע''ו

שאלה: אפשר לקבל כמה טיפים איך אפשר לגרום לעצמי להיות בשמחה?

 

 

טיפים קטנים לקניית מידת השמחה:

1. התרחק מכל מה שגורם לך עצבות ועצבנות. מאדם שמוציא ממך כוחות שליליים, ממקום שעושה לך לא טוב. סור מרע. אין רע גדול יותר מהעצבות.

2. עשה טוב. אין דבר שגורם טוב לאדם יותר מאשר לעשות טוב לאחרים. המידה הכי יסודית שלנו היא החסד, מידתו של אברהם אבינו. כאשר אנו עושים טוב לאנשים אחרים אנו מגלים את הנקודה הכי עמוקה בנשמה שלנו, לכן זה ממלא אותנו שמחה. חשוב על האחר. הלווה כסף למי שנתקע. כבד את החבר'ה בשוקולד שאימא נתנה לך לבית הספר. תן את הנשמה ואת הלב, ותרגיש איך החיוך מאיר בך דרך קבע.

3. עשה לעצמך 'ערב כישרונות צעירים'. קח איזה כישרון שיש בך שלא מספיק השקעת בו, ותתחיל לקבוע זמן שבו תנסה לפתח אותו ולהוציא אותו אל הפועל. למשל, אתה נמשך לנגינה? תתחיל ללמוד לנגן!

4. אין כמו לימוד תורה בשביל לשמח את האדם. "פִּקּוּדֵי ה' יְשָׁרִים מְשַׂמְּחֵי לֵב". חשוב על איזה נושא שמעניין אותך בעולם התורה, על איזה ספר שרצית ללמוד ולא היה לך זמן. ותתחיל. כל יום כמה דקות. רק אתה, הספר וריבונו של עולם. אם יש לך חברותא זה יכול להוסיף שמחה וחדוות לימוד. העיקר, ללמוד מעצמך, מה שלבך חפץ. אז תגלה שאין מתוק יותר מלימוד התורה.

 

תשובה: התרחק מכל מה שגורם לך עצבות ועצבנות; עשה טוב וחסד לזולת; קח איזה כישרון שיש בך שלא מספיק השקעת בו, ותתחיל לפתח אותו; והתמלא בלימוד תורה,  מאיזה ספר שלבך חפץ. בתום הלימוד תרגיש שמחה אדירה.

 

 

הלכה יומית

 

מה עושים בחופש? – המשך

לימוד תורה – צריכים ללמוד תורה בכל יום. יש היכולים ללמוד הרבה ויש היכולים ללמוד מעט, אבל כולם צריכים לימוד מסוים. בתחילת החופש יש לחפש ספר לימוד המתאים לנו (למשל לימוד חלק מפרשת השבוע, פרקי אבות, משניות, מסכת בגמרא, ספר הלכה וכדומה), ולקבוע זמן רציני ללימוד. רצוי שיהיה לפחות חצי שעה. עדיף שזמן זה יהיה בפתח היום. כך ללימוד ישנה השפעה על היום כולו, וגם יש פחות חשש שהלימוד יתפספס.

סדר יום משנה את היום כולו. לכן גם בחופש יש ללכת לישון בשעה סבירה. מי שהולך לישון מאוחר יותר, סופו שאיננו מספיק לקום לתפילה בזמן (וגם הבנות צריכות לקום לפני סוף זמן תפילה, גם אם אינן מתפללות במניין).

מבנה נכון של סדר היום בחופש יאפשר לנו להתפלל, ללמוד וגם לבלות, לצאת לטיולים וכדומה. אמנם מבנה שכזה דורש מחשבה, ואולי מעט מאמץ, אבל בסופו של דבר הוא נותן הרבה יותר שמחה למי שמצליח בכך.

(עפ"י 'הלכה ממקורה', הרב יוסף צבי רימון)

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד