לגלות את האור שבי

כ"א תמוז ה'תשע''ו

שאלה: לפעמים אני עושה דברים שמשמחים אותי, לפעמים אני עושה דברים שמעוררים בי חרטה וכאב, לפעמים אני מרוצה ולפעמים מדוכדך. יש בתוכי המון צדדים והמון חלקים, אז מי זה ה'אני' הזה שבי?

האור שבקע מן הנורה שהייתה תלויה במרכז החדר היה חלש ועמום. לא הבנתי מה גרם לנורה להיחלש כל כך. זה היה נראה לי קצת מוזר. הבטתי מקרוב וראיתי שהיא מלאה אבק. כנראה הצטבר עליה אבק מסופת החול האחרונה שהייתה באזור. ניגבתי את הנורה במטלית והדלקתי שוב את האור. ואכן, הנורה חזרה להאיר את החדר באור חזק בדיוק כמו שנורה חדשה מאירה...

***

מי את? מי אתה? לא תמיד קל לנו לענות על השאלה הזאת. זאת אומרת, על העומק של השאלה. באמת, מי אני? "לפעמים אני עצוב ולפעמים שמח, לפעמים אני זוכר ולפעמים שוכח, אבל אני תמיד נשאר אני", אומר השיר. אבל מי זה באמת ה'אני' הזה?

את ה'אני' שלנו אנחנו פוגשים דרך המידות. המידות הן ההתנהגות שלנו. הביטויים לעולם המידות שלנו הם הרגשות שאנחנו מביעים, הדברים שאנחנו אומרים ועוד. 'מידה' היא מלשון 'מדידה'. הנשמה שלנו מתגלה דרך המידות. הנשמה אמנם טהורה, כפי שאנחנו מתפללים בבוקר: "א-לוהי, נשמה שנתת בי טהורה היא", אבל כדי שהטהרה של הנשמה תתגלה גם במידות צריך הרבה עבודה.

עבודת תיקון המידות היא ממש כמו הניקוי של הנורה. מבחוץ יש לפעמים לכלוך רב, אבל הלכלוך הוא חיצוני בלבד. מתחת ללכלוך, האור של הנורה עדיין דולק כמו קודם. הלכלוך הוא זה שמונע מאתנו, מאור הנורה, להאיר. גם בתוכנו, כמו בנורה, יש אור; נשמה טהורה שמאירה תמיד: "כל זמן שהנשמה בקרבי". ניקוי המידות, כפי שנלמד בהמשך, עוזר לנו לגלות את ה'אני' האמִתי שבתוכנו, את ה'אני' המאיר. לפעמים יש ימים כאלה, שהכול נראה לנו שחור. אנחנו נכנעים לדיבור לשון הרע ולהסתכלות במקומות לא כל כך טובים. האם זה מי שאנחנו? במצבים כאלה האור שבנו מתכסה באבק. האבק הזה הוא אבק המידות הרעות. אנו מסירים את אותו האבק על ידי ניקוי של המידות שלנו.

ככל שהמידות מתוקנות יותר, כך הן מבטאות בצורה נאמנה יותר את הנשמה שבנו; וכשאנחנו נותנים לנשמה שלנו להתבטא, אנחנו מתחילים להפיץ לכל הסביבה שלנו אור. חיוך, מילה טובה, הקשבה, סבלנות – כל אלה הם ביטויים שונים של הנשמה שבנו, שמופיעה על ידי המידות. בהמשך נלמד את הדרך לקנות את המידות הטובות הללו.

בקיצור: את ה'אני' שלנו אנחנו פוגשים דרך המידות שלנו. המידות הן ההתנהגות שלנו. הביטויים לעולם המידות שלנו הם הרגשות שאנחנו מביעים, הדברים שאנחנו אומרים ועוד. הנשמה שלנו מתגלה דרך המידות. הנשמה אמנם טהורה, אבל כדי שהטהרה של הנשמה תתגלה גם במידות, צריך להשקיע עבודה רבה בתיקונן.

 

הלכה יומית

האזנה למוזיקה בימי בין המצרים – המשך

נראה למעשה, לפי הדעה המקלה, שיש לחלק את השירים לשלושה סוגים: שירי שמחה, כדוגמת שירי חתונה; שירים שאין בהם לא שמחה מיוחדת ולא עצב מיוחד, ובכללם רוב השירים כיום וכן רוב היצירות הקלאסיות; ושירים עצובים כדוגמת שירי אבל על אדם שמת או על החורבן.

מתחילת 'שלושת השבועות', שאז נוהגים רק מעט ממנהגי האבלות, יש להימנע משמיעת הסוג הראשון של השירים. מראש חודש אב, שאז האבלות מתגברת ומצווים אנו למעט בשמחה – יש להימנע גם משמיעת הסוג השני, ומותר לשמוע רק את הסוג השלישי.

(עפ"י 'פניני הלכה', זמנים ח, ה)

 

 

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד