סיכום השבוע השלישי

י' תמוז ה'תשע''ו

·        שאלה: הרבה פעמים ניסיתי להבין ולברר מהי ה'אמונה'; האם היא משהו שלומדים? היא משהו שנולדים אתו? או שזאת הרגשה כזאת? ואולי בכלל אמונה היא משהו אחר לגמרי, ששונה מכל מה שאנחנו מכירים? בקיצור: מה זאת אמונה?

·         

·        תשובה: אמונה היא לא שכל וגם לא רגש. השכל והרגש הם רק כלים שמבטאים אותה או דרכים להתחבר אליה. האמונה היא ממש כמו חוש עצמאי שקיים בנו. כמו טביעות אצבעות שאלוקים השאיר בנו, ומזכירות לנו תמיד שיש משהו מעבר לכל מה שסובב אותנו.

·         

·        שאלה: בכל בוקר אני אומרת בברכת 'מודה אני' את המילים 'רבה אמונתך', ותמיד אני קצת מבולבלת מהברכה הזאת: אני מאמינה בה' או שהוא מאמין בי?

 

·        תשובה: הקשר שלנו לה' מתחיל מהחיים שהוא מעניק לנו בכל רגע. זאת בעצם ה'אמונה' של ה' בנו – הקשר שלו אלינו. רק בעקבות הקשר הזה אנו יכולים להיות קשורים אליו – להאמין בו. 

 

·        שאלה: בבית הספר מלמדים אותנו אמונה ומסבירים כמה זה חשוב. אבל סבא רבה שלי בכלל לא למד אמונה, והוא האמין הרבה יותר מכל מי שאני מכיר. אז למה בכל ללמוד אמונה אם מה שחשוב זאת אמונה פשוטה ותמימה?  

·         

·        תשובה: בטבענו כולנו מאמינים, יש לנו אמונה פשוטה ותמימה. תפקיד לימוד האמונה הוא להעמיק, להרחיב ולברר את האמונה הפשוטה שלנו. זאת הדרך להגיע לאמונה בוגרת ומפותחת יותר.

·         

·        שאלה: ראיתי ביוטיוב שיעור מעניין של רב אחד שהביא כל מיני הוכחות לכך שיש אלוהים ושצריך להאמין בו. זה באמת היה מעניין, אבל בסוף לא ממש השתכנעתי עד הסוף. אז מה ההוכחה האמתית לכך שיש אלוהים?  

·        תשובה: אמונה שמבוססת על הוכחות שכליות תמיד תשאיר בלב ובמחשבה ספק כלשהו, כי האמונה היא תחושת ודאות פנימית במשהו, גם אם לא ראיתי אותו דרך פרטים שונים ולא ברור לי בשכל שהוא מוכרח להיות. הוכחות יכולות לעזור, אבל הבסיס הוא בוודאות הפנימית של האמונה שאין כל צורך להוכיח.

·        שאלה: אני לא מבינה למה ה' היה צריך להתגלות אל עם ישראל במעמד הר סיני; הרי אם משה היה מלמד אותנו איך להסתכל על העולם, והיה מראה לנו כמה הכול כל כך מסודר ומדהים, מיד עם ישראל היה מאמין, לא?  

·        תשובה: כל חקירה שכלית, ואפילו המבריקה ביותר, מותירה בלב ספק. רק ההתגלות ממלאת את האדם בוודאות. את תחושת הוודאות הזאת אנו חייבים לברר, ללמוד ולהוציא מן הגולמיות על ידי לימוד התורה, אבל השורש לכול הוא ההתגלות של ה' אלינו, קרבת ה' אלינו – בידיעה ובהרגשה.

·        שאלה: למה בעצם צריך לקיים את כל הפרטים הקטנים במצוות ובהלכה, הרי ה' רוצה רק שנהיה קרובים אליו, וזה מה שחשוב באמת – העיקר האמונה, לא?

·        תשובה: ההשתוקקות לקרבת אלוקים עלולה להוביל אותנו למעשים בעייתיים מאוד, מעשים שהם רחוקים מלהיות רצון ה'. לכן ה' ציווה עלינו בתורה כיצד לחיות את האמונה בצורה הנכונה והטהורה, על ידי המצוות. לא מספיקה רק כוונה נכונה, צריך שיהיה גם מעשה נכון. 

 

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד