להפתח אל קרני השמש

כ"א סיון ה'תשע''ו
להפתח אל קרני השמש

 

שאלה: אני בכלל לא מרגישה קשר וחיבור לתפילה. אני הרבה יותר מחוברת לתכניות שאני אוהבת או למפגשים עם החברות. איך אפשר להתחבר יותר לתפילה ולהרגיש שהיא משהו שאני צריכה לחיים שלי?

"אז אתם מבינים, גלי האתר נמצאים כל הזמן באוויר. ברגע שאנחנו מפעילים את מכשיר הרדיו ומכיילים אותו על התדר הרצוי, קולטים את השידור". ד"ר בראון הרים את מערכת הסטריאו בעודו מדגים איך היא פועלת. "אז בעצם אנחנו רק מתחברים לגלים שכל הזמן נמצאים מסביבנו?", שאל דביר. "בדיוק", ענה ד"ר בראון. "התפקיד של הרדיו הוא רק לקלוט ולהעביר אלינו את הגלים שנמצאים כל הזמן באוויר, ולנו אין יכולת לקלוט אותם"...

***

"אני לא מבינה מה כל כך טבעי בלהתפלל?! הרבה יותר טבעי לי להמשיך את סדר היום שלי בלי העצירה המלאכותית הזאת של התפילה".

האמירה הזאת של יעל שברה את הרצף של הפעולה בדיוק בשיא, דווקא כשמירב המדריכה הדגישה עד כמה התפילה מתבקשת וטבעית. לרגע היה שקט, ואז מירב חייכה ואמרה: "זה נכון. אבל זה רק במישור החיצוני. כשמתפללים, אנחנו בעצם מתחברים לנשמה שלנו, והיא – מתפללת תמיד. כל היום אנחנו רצים ועסוקים במיליון עניינים. אין לנו רגע לנשום. אבל עמוק בפנים, הנשמה, שהיא החלק הרוחני שבנו, צמאה ומשתוקקת תמיד לה'. היא מתגעגעת, כוספת, ובקיצור – מתפללת כל הזמן. הבעיה היא רק בכך שאנחנו לא מתחברים לממד הזה שקיים בתוכנו ו'מתחנן' שנתייחס אליו".

"אז התחושה שלא בא לי להתפלל נובעת מחוסר חיבור לנשמה שלי?" המשיכה יעל לשאול.

"לא הייתי מגדירה את זה בכזאת קיצוניות, אבל משהו בכיוון הזה. עיסוק רב מדי בעולם החיצוני וחוסר הקשבה לעולם הפנימי, העולם של הנשמה, מרחיקים אותנו מהחיבור לתפילה. התפקיד של התפילה הוא כמו כיוון של תדר ברדיו. 'גלי הקשר' בין ה' לנשמה נמצאים באוויר כל הזמן, וברגעי התפילה אנחנו רק מתחברים אליהם. הנשמה מחוברת לה' תמיד, היא קשורה למקום העליון שממנו היא הגיעה. בתפילה אנחנו פותחים את הלב להתחבר לתפילה התמידית של הנשמה. הרב קוק נותן לזה משל מקסים: התפילה היא כמו פרח שפותח את עלי הכותרת לקראת אור קרני השמש. החום של השמש מעניק לו חיים, והוא צמא לאור הטוב והמחמם הזה". מירב סיימה את דבריה: "התפילה היא ההזדמנות שלנו להצטרף לשירה התמידית של הנשמה שבנו. זה לא תמיד קל, אבל כשזוכים מדי פעם להתפלל באמת, מבינים כמה זה טוב וטבעי". 

בקיצור:

כשאנחנו מתעסקים יותר מדי בעולם החיצוני ולא מקשיבים לעולם הפנימי, אותנו מתרחקים מהחיבור לתפילה. כדי להתחבר יותר לתפילה יש לפנות זמן, מחשבה וריכוז לנשמה ולרצונות שלה. לכך נועדו זמני התפילה במהלך היום.

 

 

הלכה יומית:

מהו המקור למצוות התפילה? – המשך

לדעת הרמב"ן, אין חובה מהתורה להתפלל בכל יום, כי הלימוד מהפסוקים שהזכיר הרמב"ם אינו דרשה גמורה אלא אסמכתא בלבד. אלא שאנשי כנסת הגדולה תיקנו שישלהתפלל בכל יום. הרמב"ן סובר אפוא שרק בעת צרה יש מצווה מהתורה לפנות אל ה' בתפילה, כפי שלמדנו במצוות החצוצרות, שנאמר: "וְכִי תָבֹאוּ מִלְחָמָה בְּאַרְצְכֶם עַל הַצַּר הַצֹּרֵר אֶתְכֶם וַהֲרֵעֹתֶם בַּחֲצֹצְרֹת וְנִזְכַּרְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹקֵיכֶם, וְנוֹשַׁעְתֶּם מֵאֹיְבֵיכֶם".

נמצא שהתפילה שאדם מתפלל בעת צרה היא חובה מהתורה לכל הדעות. לכן מי שהוא או חברו שרויים בצרה, צריך להוסיף בתפילתו בקשה מיוחדת על אותה הצרה, שכן מצווה מהתורה לפנות אל ה' בתפילה במצב כזה. קל וחומר שכשהציבור או העם שרוי בצרה מצווה להתפלל תפילה ציבורית, ואף היו מתקנים לכך תעניות.

(מתוך 'פניני הלכה', תפילה א, ד)

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד