כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

תחרות הסיפור הקצר

ה' תמוז ה'תשע''ד 11:10

 שימו  התחרות עד י"א אב ולא כפי שמפורסם בפליאר.

תקנון תחרות הכתיבה

  1. התחרות מתבצעת בשני מסלולים: מסלול "זה הסיפור שלי" ומסלול "זאת הפינה שלי". ניתן להשתתף בשניהם במקביל.
  2. התחרות פתוחה לכל הנוער.
  3. התחרות תתחלק לשתי קבוצות גיל: בוגרי ג' – ח' ובוגרי ט' ומעלה.
  4. על החיבורים להתקבל עד י"א באב התשע"ד (בצאת הכוכבים...).
  5. בין השופטים: ליאור אנגלמן  ('שקופים', 'לא מפסיקים אהבה באמצע' ועוד), הרב יצחק סבתו שליט"א (ישיבת 'מאור טוביה' במצפה יריחו), רחלי מושקוביץ ('פנימה'), דעה גלעדי ('עולם קטן'). כל חיבור ייבדק ע"י שופטי התחרות, אך לא בהכרח ע"י כולם.
  6. בין פרסי התחרות: 'לא מפסיקים אהבה באמצע', 'אביהם של ישראל', ספר מספריית חוה, ספר בהוצאת 'ידיעות ספרים', כתיבה בשב"צ וב'שמים', שלישיית שיעורים פרטיים מקוונים בכתיבה יוצרת ('הנחיית כתיבה - דעה גלעדי').
  7. אופן ההרשמה: שולחים מייל עם בקשה להצטרף לתחרות, מקבלים טופס הרשמה, ממלאים אותו ונכנסים לתחרות.
  8. מייל התחרות: kativata@gmail.com
  9. הסיפורים יתפרסמו ב'שמים'.

פרטי מסלול "זה הסיפור שלי":

1. החיבור יהיה בהיקף של 490-510 מילה.

2. החיבור יהיה בנושאים הבאים:

עשרת הדברות ("אנכי ה'", "לא יהיה", "לא תענה", "כבד את", "זכור את", "לא תרצח/תגנוב/תענה/תחמוד"), תורת חיים, המקדש והחיים, אחדות, אמונה, תפילה, העוז והענוה, חברות, תרבות יהודית מקורית, קבלת היסורים, הסתפקות במועט, ערך המשפחה, יחס לדתל"שים, תשובה.

אם מעוניינים לכתוב בנושא אחר, אפשר לשלוח מייל.

3.ניתן לשלוח סיפור אחד למסלול זה.

4. הסיפור לא התפרסם בעבר

5. את הסיפור יש לשלוח ללא שם בגוף הקובץ (אנו נזהה ע"פ כתובת הדוא"ל).

6. נא להשתדל לפסק את המשפטים ולחלק 'גושי טקסט' לפסקאות.

 

טיפים מהשופטים:

1. הסוף לא חייב להיות טוב. לא חייב שהבעיה תיפתר באורח פלא. הגיבור יקבל תובנה, פתח חדש להתמודדות עם הבעיה, הוא יעבור שינוי כלשהו במהלך הסיפור מנקודת ההתחלה לנקודת הסוף, אך לא בהכרח שיצא ממנה בתום הסיפור. ניתן להשאיר סוף פתוח, שלא מגלה מה קרה בסוף, ולתת לקורא לנסות לדמיין, או לחשוב על הנקודה למחשבה שהעלתם לפניו.

2. הבעת הרעיון בסיפור הינה בעיקר דרך התרחשויות, פעולות, דרך עלילה עם מעשים, ולא בדיבורים ישירים. אפשר שהדמויות ידברו ויגידו בפירוש את הרעיונות, אבל זה צריך להיות החלק המועט בסיפור (גם אם נקודת השיא בסוף). אל תכתבו סיפור שמורכב מרצף של דו-שיח. תציגו ותתארו התרחשות, שהקורא יחוש שהיתה פה עלילה.

3. היופי בסיפור הוא שהקורא מבין את מה שלא כתבתם בפירוש. וזה כולל שני דברים:
א. במקום לתאר במילים שלכם מה קרה לדמות, אפשר לתאר זאת באמצעות פעולותיה. לדוגמה: במקום "ירון כעס", אפשר: "ירון הרים את קולו". במקום: "יורם נפגע", אפשר: "יורם מיהר לחדר וטרק את הדלת".
ב. אל תכתבו את המסר של הסיפור בצורה גלויה (זה נקרא "להאכיל בכפית"). אפשר להציג ע"י סיום הסיפור בפיסקה הדומה לפיסקת הפתיחה, כשההבדל ביניהן מבהיר לקורא בבירור מה השינוי שקרה פה, אפשר לתאר התרחשות שהמפגש איתה יעביר את הקורא חוויה בפנים, ובכך לעשות את העבודה. תתנו אמון בקוראים, ותעיזו לא לכתוב מה שהייתן רוצים לומר בבירור כדי להיות בטוחים שהמסר יובן.
מצד שני, צריך שהמסר יובן. אם נמנעים מאמירת המסר בגלוי וכותבים מסר מעומעם מדי, פגשנו את הקיר בצד השני. הקורא צריך להבין מה רצינו לומר לו. צריך לשחק בין שני הקצוות ולקוות שנצליח. אפשר להתפלל, וצריך גם לדעת שעם הזמן אפשר להשתפר.

4. אל תכתבו את אותו רעיון בשני משפטים אם אפשר באחד. תקצרו היכן שלא צריך. זה דורש גבורה, אבל בסוף הסיפור יוצא כך נקי יותר. זה שווה. כמו כן, הוספת מסרים קטנים רמוזים במהלך הסיפור בנוסף למסר המרכזי יכולה להוסיף חן, ויכולה גם לבלבל ולהסיט את הריכוז מהמסר המרכזי. תחליטו מה נראה לכם נכון.

5. אפשר לתת למישהו לקרוא לפני שמברכים על המוגמר. מומלץ שהוא ירצה בכך ויהיה לו פנאי לקרוא. הוא יוכל לעזור לכם לראות מה שלא ראיתם. דברים שהיו ברורים לכם, לא תמיד ברורים גם לקורא, שלא קורא מה שחשבתם ולא כתבתם.

6. תהיו מקוריים. מנגד, לפעמים כדאי גם להישאר מציאותיים כדי שהקורא יתחבר לסיפור ולא ידחה אותו.

 

פרטי מסלול "זאת הפינה שלי":

1. בע"ה בעוד מספר חודשים נסיים בשב"צ את מסכת אבות, וזו ההזדמנות של מי שרוצה לכתוב לשב"צ להציע פינה חדשה משלו. ניתן להציע בכל תחום יהודי, כגון: פינה על התפילה, כתיבת הכוזרי בסגנון בן ימינו וכד'.

2. על המשתתף במסלול זה להציג את רעיונו לפינה, לכתוב הסבר קצר אם צריך, ולהוסיף דוגמה לפינה הראשונה בסדרה.

3. אם תימצא פינה מתאימה, היא תכנס בע"ה לשב"צ באופן קבוע, וכותבה יזכה בש"ס משנה עם פירוש ר"ע מברטנורא.

4. יש לציין שכתיבת פינה באופן קבוע מצריכה התמדה והשקעה: לכתוב מדי שבוע, לשלוח עד יום קבוע מראש, לדאוג לרעיון גם אם אין לך בדיוק (אפשר להיעזר באנשים ובספרים). מצד שני, הזכות של זיכוי הרבים גדולה, וב"ה מדובר בזיכוי רבים. קבלת תפקיד זה היא גם הזדמנות לגדול, ללמוד תוך כדי העבודה ולהתפתח בתחום הכתיבה לציבור.

5. גם מי שלא מעוניין לכתוב פינה באופן קבוע מוזמן לשלוח אלינו הצעות לפינה חדשה. ייתכן שההצעה הזוכה תזכה את שולחה בפרס.


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה תחרות הסיפור הקצר: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. סקרן (כ"ה אב ה'תשע''ד 17:11)

עוד בחדשות שמים

עבור לתוכן העמוד