כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

תכנית המנהיגות

כ"ב חשון ה'תשע''ו 13:00
תכנית המנהיגות (הגדל)

על שמירה, עבודה, החיים ומה שביניהם

 

יום בתוכנית המנהיגות מתחיל בזריחה; מתעוררים בבוקר, מכינים משהו קטן לאכול, שמים את חולצת השומר ובלנדסטון, ויוצאים לעבודה בענפים של הקיבוץ: מסיק זיתים, עבודה עם הבקר, קטיף אבוקדו וכו'. עובדים בכל הענפים, אבל בסופו של דבר כל אחד מוצא את הענף האהוב עליו. ארוחת הבוקר ב-8 מרגישה כבר כמו אמצע היום וכולם מחכים ליום רביעי, אז מגישים בחדר האוכל חביתות.

אחרי העבודה חוזרים למצפה, שם מחכה לנו ארוחת צהריים שהכינו חברים שלא יצאו לעבודה באותו בוקר. אחרי מנוחה קצרה מתחילים שיעור. תשכחו מבית הספר; כל שיעור כאן מועבר באווירה כיפית, על ידי אנשי מקצוע שהם לאו דווקא מורים. איתן למשל, המורה לערבית ומזרחנות, הוא יוצא שב"כ שיזרוק עליך טופי אם נרדמת בשיעור (לך תסביר לו ששמרת כל הלילה ואתה גמור מעייפות) וגיורא – המורה האגדי לקרב מגע, כנראה האיש הכי חזק בעולם, שמלמד אותנו קרב מגע (אם כבר שומרים, שנדע מה לעשות במקרה הצורך). יש גם שיעורי יהדות, ציונות, דינמיקה קבוצתית ושיעורי העשרה מעניינים במיוחד של ראש המצפה בכל נושא שמעניין אותו: ממלחמת יום כיפור ועד שירים ישראליים.

אחרי השיעורים מתחילים להתכונן לשמירה: מארגנים אוכל, פנסים, קפה שחור ויורדים לשטח לכמה שעות טובות. מדליקים מדורה, מחממים קפה אוכלים משהו קטן ומידי פעם עושים פטרול.
השמירות עוברות בכיף עם החברים, ואתה מרגיש שאתה עושה משהו חשוב, תמיד בכוננות שמשהו יקרה, שמישהו יבוא.

 

זר לא יבין

 

כשמנסים להסביר לחברים בבית מה בעצם עושים בש"ש, הם לא ממש מבינים. רק כשמגיעים למקום כזה עם אמונה בדרך ובמטרה יודעים להעריך את החוויה שעוברים כאן. החיים בשומר מתישים ומאתגרים אבל האנשים שזוכים להכיר ולעבוד איתם גורמים לכל הקושי להיעלם, והידיעה שאנחנו תורמים למישהו אחר, ללא תמורה מוחשית היא התחושה הטובה ביותר שיש.

אנחנו לומדים כאן שיעור חזק על צניעות וקסם הפשטות של הדברים, לומדים להעריך את החיים. ואולי הדברים הקטנים הם אלה שהופכים אותנו לבני אדם טובים יותר. כשקמים מוקדם בבוקר לעבודה, אנחנו יכולים להתבאס, אבל מעדיפים לשמוח על הזדמנות נוספת לראות את הזריחה.

 

 

תומר צ'צ'יק הוא חניך בתוכנית המנהיגות של ארגון השומר החדש, במצפה גלעד. מידע נוסף באתר השומר החדש.

דרג את הכתבהדירוג כתבה תכנית המנהיגות: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

התפרסמו לאחרונה במדור

עבור לתוכן העמוד