מה נלמד מפרשת יתרו?

ט"ז שבט ה'תשע''ה 23:30
מה נלמד מפרשת יתרו?

"וַיִּסְעוּ מֵרְפִידִים וַיָּבֹאוּ מִדְבַּר סִינַי וַיַּחֲנוּ בַּמִּדְבָּר וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר" (י"ט ב')

 

למה הקב"ה בחר לתת לנו את התורה דווקא על הר סיני, ההר הנמוך והלא מרשים יחסית להרבה הרים במעמד הר סיני? לשאלה זו נתנו חז"ל תשובות שונות. אני רוצה לתת תשובה אחת, אשר אותה אתן כהרגלי, מתוך סיפור שבא להסביר את התשובה.

עבדתי במלוא המרץ על העבודה שהמורה נתנה לנו. חיפשתי מקורות לנושא, מצאתי תמונות יפיפיות, צילמתי תמונות מספרים. שאלתי את הרב שאלות על הנושא. צרפתי וסידרתי הכל יחד, ויצאה לי עבודה מהממת.

למחרת הגעתי לכיתה מאושר וגאה בעבודתי. מיד בבוקר הודעתי למורה כי עבודתי מוכנה, וכי שלחתי לה אותה לאתר בית הספר.

המורה הביטה בי במבט מלא צער. "ראיתי את העבודה, ראיתי שאכן מאוד התאמצת להכין אותה" אמרה המורה. "ומה את אומרת עליה?" שאלתי מסוקרן.

"שזו לא העבודה שאני בקשתי להכין. זו אכן עבודה נפלאה, אבל לא עונה לדרישות שלי". ענתה המורה. מאוד כעסתי. למה כל כך השקעתי? למה כל כך התאמצתי? שאלתי בכעס את המורה. "למה??" שאלה המורה. "האם קראת את ההוראות?" שאלה אותי המורה.

"רק חלק... אבל מה זה חשוב?" שאלתי. "לו הייתה קורא את ההנחיות, סביר להניח שהיית מכין את העבודה נכון יותר". ענתה המורה.

מאוד כעסתי. "למה את מאשימה אותי? למה לא הסברת מה צריך לעשות טוב יותר בכיתה?" שאלתי, תוך כדי שאני מנסה בכל כוחי שלא לצעוק או להתחצף למורה. "סליחה אם אני כועס. אני פשוט מאוד פגוע" הוספתי בשקט.

"האם שכחת שבזמן שאני הסברתי, התחלת לצייר, וכאשר הערתי לך על זאת, הסברת כי אתה כבר יודע בדיוק מה צריך לעשות?" שאלה המורה. "יש לי את הרושם כי הכל מתחיל מהצורך לטפל במידת הגאווה שלך" הוסיפה המורה.

"למה את מתכוונת?" שאלתי. "אני מתכוונת שאם היית מקשיב לי ברצינות, מתוך רצון להקשיב לכל מילה, להבין מה אני אומרת, ולא לחשוב שאתה יודע הכל. אז העבודה שלך הייתה קצת אחרת... אתה יודע" הוסיפה המורה "אחת הסיבות שהקב"ה בחר בהר סיני לתת עליו את התורה ע"פ המדרש, היא בדיוק הסיבה שההר הוא נמוך, מלא ענווה. כמו אדם המרגיש שכולם יותר חכמים ממנו, ולכן הוא משתדל להקשיב לכל מה שכל אחד מסביר, כי הרי תמיד כדאי לנסות ללמוד עוד משהו. כי הרי למדנו במסכת אבות "איזהו חכם? הלומד מכל אדם". רק אדם בעל מידת הענווה, יכול ללמוד מכולם" סיימה המורה.

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה מה נלמד מפרשת יתרו?: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

רעיונות נוספים לפרשות השבוע

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד