כישורי חיים

תנועת אריאל לוקחת חלק באחריות על התפתחותם הרגשית והחברתית של החניכים החברים בתנועה.
התנועה מחנכת את חבריה לפעול בהתאם לקווי האופי והאישיות שלהם, להוציאם מהכח אל הפועל לאור התורה ולהימנע משעבוד לגורמים חיצוניים.
כידוע, התנועה חרתה על דגלה את הסיסמא "תורת חיים בעוז" ולכן מחויבת להעניק למדריכיה וחניכיה כל ידע חשוב שיסייע להם לבחור בטוב.
 
תוכנית "כישורי חיים" עוסקת במניעת שימוש בסמים ואלכוהול. התוכנית נקראת "כישורי חיים" מכיוון שבחרנו לעסוק בנושא השימוש בסמים ואלכוהול עוד לפני שלב ההתמכרות. השימוש לרעה באלכוהול פוגע בפרט ובחברה מבחינה בריאותית, ערכית וחברתית. העובדות מורות כי תופעה זו מתרחבת בקרב החברה הישראלית ובעולם בשנים האחרונות ונמצאת קשורה גם בתופעת האלימות הקשה אליה אנו חשופים בתקופה האחרונה. הסקר האפידמיולוגי משנת 2005 שערכה הרשות הלאומית למלחמה בסמים מלמד כי השתייה של משקאות אלכוהוליים כחלק מבילוי היא התנהגות שכיחה בקרב תלמידים בגילאי 12-18, 65% מדווחים על שתיית אלכוהול כחלק מבילוי ואין שינוי משמעותי בנתון זה בעשר השנים האחרונות.

מחקרים מראים כי יש קשר בין התפתחות רגשית וחוויות רגשיות ובין למידה, ולמידה קוגניטיבית מתרחשת מתוך פניות רגשית ועל בסיס של חוויה רגשית חיובית. מאחר ולמידה רגשית מתרחשת באמצעות תיווך של מבוגר משמעותי,  אנו מאמינים כי תנועת הנוער היא המקום המתאים ביותר ללמידת מיומנויות אלה בשל הפעילות החווייתית הקבוצתית המקיימת בה.   
בפרויקט יוקנו מיומנויות תוך-אישיות (מודעות עצמית, זיהוי רגשות וכד') ובין-אישיות (אמפתיה, חברות וכד') באמצעות התנסות חווייתית ושיחה מכוונת בקבוצה.

 

התוכנית נבנתה בסיוע של שפ"י

 

"ניתן להכנס לאתר ומהתכנים המופיעים בו לבנות פעולה לחניכים בנושא "כישורי חיים

 

נשמח לקבל דיווחים על פעולות שהתקיימו בנושא על מנת שנוכל לשכלל את מאגר הרעיונות באתר

 

פעולה לשורשים עד מעלות

 

פעולה למעפילים עד חב"ב

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד