כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

של"פ? לכו לשל"ת!

תקציר

היחס אל לימוד התורה כאל מקצוע, הוא אחד הדברים שהורסים אותנו מבפנים.
 אני לא מתכוון לשירות ללא תשלום, אלא - שמיניסטים ללימוד תורה. אפשר גם שישיסטים ושביעיסטים, בנוסף קיימת אופציה להחליף את האות הראשונה בראשי התבות, לכל אות שתבחרו.

 

המאמר פה אמנם מופיע כתגובה לשל"פ, אבל כפי שתראו השל"פ הוא רק דוגמא.

 

ישנה בעיה רצינית שכמעט ולא פוסחת על אף מוסד חינוכי, שלא לדבר על תנועות הנוער. האידאלים המדוברים הם בדרך כלל: התערות בחברה, התנדבויות למיניהן (החל בבתי אבות וכלה במשחקיות לגיל הרך), פה ושם עוד שומעים על ארץ ישראל. אבל מצוה שמוטלת על כל אחד ואחד מאיתנו מוזנחת לחלוטין. כן, קוראים לה תלמוד תורה. יצא לי לשמוע מכמה חברים כשבחרתי ישיבה, טוב, אתה הולך להיות רב, זה יהיה המקצוע שלך, אני מתכנן להיות אקדמאי אז אין לי צורך ללמוד תורה, זה לא יהיה המקצוע שלי.

 

היחס אל לימוד התורה כאל מקצוע, הוא אחד הדברים שהורסים אותנו מבפנים. כשאנשי חינוך מדברים על בעיית הזהות הדתית של הוער הדתי, הם צריכים להבין שהאחריות מוטלת במידה רבה על כתפיהם שלהם. כשמוסדות החינוך מעבירים מסר שלמודי החול חשובים יותר מלמודי הקודש או באותה רמה, דרך יחס השעות, אל להם להתלונן על כך שלא נצלנו את זמננו הפנוי דווקא על לימודי קודש.

 

גם במקומות שהתורה היא ערך עליון, הערך הזה כל כך עליון שהוא פשוט גדול עלינו. המשפט השחוק שרק בודדים מסוגלים ללמוד גמרא במשך יום שלם, אין בו יותר מנבואה שמגשימה את עצמה. בדרך כלל המשפט הזה הוא תוצאה של רחוק של המחנך עצמו מהעולם של לימוד התורה בצורה מעמיקה. הוא חייב לעצמו את ההצדקה הזאת.

 

השינוי מוכרח לבוא, והוא חייב להיות מערכתי. התפקיד האדיר הזה מוטל על הכתפים של כל אחד מאיתנו. על מנת שהילדים שלנו יצמחו לגובה ויסככו על כל סביבתם, ולא ישארו שטחיים כמו עשב, צריך לדאוג שיהיה להם מחנכים אמיתיים, שידעו מנסיונם האישי את הערך של אדם ששקוע בתורה. צריך מחנכים שידעו לומר בצורה ברורה שכל צעד ושעל בחיינו מכוון לפי התורה. שאדם שלא משקיע את מרב מרצו כדי ללמוד מה רצון הבורא ית' ממנו, לא יוכל 'לחיות את היהדות'. רק כשנבין שחיים יהודיים אינם חיים שיש לשלב בהם תורה חיצונית, אלא שאותה התורה היא "חיינו ואורך ימינו", רק אז, נוכל באמת לחוש את זהותנו הדתית ולקרב אל אותה זהות, אל אותם החיים את כל עמ"י בבי"א.

 

הכותב הוא תלמיד בישיבת 'מרכז הרב' בירושלים //

הביא לדפוס: יצחק למפרט

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה של"פ? לכו לשל"ת!: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

עוד בגיליון סיוון תשע"ג

עבור לתוכן העמוד