חבל ארץ מיוחד (פעולה)

חבל ארץ מיוחד (פעולה)
נושא: ארץ ישראל
תת נושא: גוש קטיף, אהבת הארץ
קטגוריה: פעולה, משחק
גיל: גלעד-הראל (ג-ה), נווה-נחלה (ו-ח)
רמת פעילות-: עמוקה, קלילה
פעולה על גוש קטיף - היכרות יישובי גוש קטיף וחיבור לארץ ישראל

מתאים ל: שבת, יום חול

 

 

עמודים נוספים שיכולים לעניין אותך

קשה לקלוט - פעולה

ללכת בעקבות הגירוש - פעולה

 
 
 
  1. החניכים יכירו את יישובי גוש קטיף וצפון השומרון
  2. החניכים יתחברו לאהבת הארץ

 

 

  • לוחות בינגו
  • קטע "הסרט הכתום"

 

 

נשחק עם החניכים משחק בינגו על יישובי גוש קטיף וצפון השומרון. (נספח)

כאשר יוצא שם של יישוב בהגרלה המדריך שואל אותם חידה הקשורה ליישוב או לשמו ועליהם לגלות באיזה יישוב מדובר. לאחר שהחניכים מגלים החניכים שיש להם את היישוב בלוח יכולים לסמן אותו. לאחר מכן המדריך מוסיף משפט מידע על היישוב. (נספח)

 

 

שמש גוש קטיף - נתלה בריסטול גדול על הקיר ובגדול נכתוב את המילה גוש קטיף. כל חניך בתורו ירשום מילה שזה מזכיר לו: ארץ ישראל, חקלאות, גירוש, ים ועוד.

נספר לחניכים בקצרה מה היה גוש קטיף

גוש קטיף היה גוש של 21 יישובים יהודים ברצועת עזה. רוב היישובים היו דתיים. למקום היה חשיבות ביטחונית כיוון שהיה "חגורת הגנה" שהפרידה בין העיר הערבית עזה לבין שאר יישובי ארץ ישראל.

הרבה מהתושבים עסקו בחקלאות שהייתה בגוש קטיף והכילה כ 4500 דונם אדמה, רובם חממות, וייצרו 320 אלף טון תוצרת חקלאית בשנה 65% ייצוא ירקות החממה האורגניים בישראל ו-90% מירקות העלים ללא חרקים בישראל גודלו בגוש קטיף. בגוש היו ישיבות הסדר, מכינה אולפנא ועוד. בנוסף 2 סניפי אריאל: נוה דקלים ועצמונה. התושבים מסרו את נפשם למרות המרחק הפיזי וקסאמים ופצמ"רים שנפלו בגוש קטיף. ב"ה תושבי הגוש ראו ניסים וכמעט ואף אחד לא נפגע.

עם הפינוי מגוש קטיף פונו גם ארבעה יישובים בצפון השומרון. (שאינו קרוב כלל לעזה הנמצאת בדרום הארץ).

נקרא יחד עם החניכים את הקטע "הסרט הכתום" (נספח). כדאי להסביר לחניכים מה זה הסרט כתום – בתקופה שלפני הגירוש מגוש קטיף חולקו ברחבי הארץ סרטים כתומים לתליה על המכוניות לאות הזדהות, רבים הלכו עם הסרט הכתום קשור לתיק שלהם והוא סימל בשבילם את הקשר לגוש קטיף והמאבק.

 

בפעולה למדנו על יישובי גוש קטיף וצפון השומרון. למדנו על המקום המיוחד והאנשים המיוחדים שגרו בו. עלינו ללמוד מאנשי גוש קטיף ולהתחזק באהבת הארץ ולא לוותר.

 

 

 

 

 

תיוג: גוש קטיף, גוש קתיף, צפון השומרון, גירוש מגוש קטיף, פינוי גוש קטיף, הגירוש מהגוש, תכנית ההתנתקות, ארץ ישראל, המאבק על ארץ ישראל, אריאל שרון, יהודה שומרון ועזה, יש"ע, פינוי צפון השומרון, שאנור, שא-נור, יהודי לא מגרש יהודי, גירוש יהודים, פנוי חלקים מארץ ישראל, מסירת שטחים מארץ ישראל.

 

 

 

 

  נספחים
  נספחים
דרג את הכתבהדירוג כתבה חבל ארץ מיוחד (פעולה): 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
23 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובההוסף תיוג משלך
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. גוטמן (כ"ז טבת ה'תשע''ז 14:01)
2. 
הקטע נמצא בקובץ המצורף בנספחים
צוות האתר (י' אדר ה'תשע''ז 11:13)
3. אהרן (ח' אב ה'תשע''ח 16:23)
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד