כספים מהקרן לידידות - מכתב

כ"א אייר ה'תשע''ד 08:45

לצוותי החינוך

ברכת ד' עליכם

 

בפתח דבריי, אני מקדם בברכה את היזמה החשובה בדמות ביטוי מחאה כלפי ההסתייעות הצפויה בכספים שמקורם ב"קרן החדשה". היוזמה, פרי מחשבה ועשייה של "צוות תגובה" בתחום הבנות, חשובה היא.

על פי פסק הרבנים  קבלת כספים מן הקרן הזאת אסורה באיסור חמור.

ליוזמה זו, מלבד הבעת מחאה, שאין לדעת מראש את מידת השפעתה הלכה למעשה, יש ערך רב בהיותה פעולה שיש בה משום השתתפות בקביעת סדר היום הציבורי ובייחוד כשהצעד להשתלבות בין קובעי השיח בא מצד בני הנוער במדינת ישראל.

 

במציאות של ימינו חשיבותו של היבט זה גדולה לאין ערוך. סדר היום הציבורי נקבע על ידי מי שמעזים ויוצאים בריש גלי ומביעים דעתם בנושאים היקרים ללבם. לצערנו הרב, פעמים רבות הציבור שלנו נמנע מלהביע דעתו בגלוי. הוא יושב פאסיבי ונותן לפלחים אחרים באוכלוסייה לקבוע את סדר היום הזה, וגם כשהוא רואה שסעיפים רבים יש בהם משום גינוי הציבור שלנו, בכל זאת הוא יושב ומחשה ואינו מתערב כדי להביא לשינוי. כך למשל ביטויים כלפי הפעולות המכונות "תג מחיר" בראשיתן נסבות על מבצעי הפעולות, ובהמשך – הגם שלא הוכח דבר – הן נסבות על ציבור המתנחלים כולו, ובהמשך – משציבור זה לא יצא להגן על עצמו - על הציבור הדתי כולו. היינו, ההכפשה מתחילה בנקודה מסוימת, והיא הולכת ומתרחבת במעגלים הולכים וגדלים, וככל שהיא גדלה, גם אם רוצים – קשה ביותר לצאת חוצץ נגדה ולהדבירה.

 

משום כך אני מברך את הבנות שיזמו את צעד המחאה המדובר. השמעת דברנו היא תנאי להכללתו בשיח הציבורי הישראלי. רק כך נוכל לכלול בשיח הזה דיון בנושאים שאנו מאמינים בהם. עם ישראל מחכה להתרחשותם של אירועים חדשים וגדולים. אירועים אלה לא יתרחשו אם לא "נדליק את הניצוץ" שיתחיל להניע את גלגלי המהלכים שיובילו להתרחשותם. בני הנוער הם דור העתיד של המדינה ושל העם. מצבים שבהם התנהגות הדור המבוגר משקפת קלקול שאירע בחברה, הם בבחינת "דלת פתוחה" כעין "חלון הזדמנויות" שעל הדור הצעיר לנצלם, לעבור בפתח, להיכנס פנימה ולחולל שינוי. אם הדור הצעיר חש אחריות לתקן עיוות שנוצר בחברה, אות הוא לבגרותו ועדות לכך שהנה הגיע זמנו לפעול, לא רק מחוץ, אלא בעיקר – מבית.

 

עניין חשוב נוסף שעלה השבוע נקשר לחובתנו לנהוג על פי הנחייתם של רבנינו. תורתנו מצווה אותנו: "עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לֹא תָסוּר מִן הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל" (דברים יז, יא). סמכותם של הרבנים יונקת מציווי התורה המפורש והיא נוגעת להנחיית הציבור בכל אורחות החיים. אסור שייווצר מצב שבו רבנים יחששו להביע דעתם, הלא היא דעת התורה, בגלוי. אם חלילה נגיע

 

למצב מעין זה, תימצא תורתנו חסרה, וכל השיג והשיח ההלכתי יתנהל ב"שפת סתרים" מוצפנת, תחת שיתנהל בגלוי ובלא מורא. השבוע אירעו שני מקרים שבהם נמתחה ביקורת על רבנים בעקבות הדרכה שנתנו, המבוססת על דעת תורה. אם נאפשר לדברי ביקורת כאלה להישמע שוב ושוב מבלי להתנגד להם, נעזור ליצירת המצב הבלתי רצוי שתיארנו לעיל. על כן זכותנו, ויתר על כן, חובתנו, לצאת מדפוס ההתנהגות שהורגלנו אליו של "שב ואל תעשה".

 

נקום – ונעשה!

ראה לינק

http://www.youtube.com/watch?v=TXjEceT8pQM

http://www.kipa.co.il/now/56880.html

http://rotter.net/forum/scoops1/100518.shtml

 

ולסיום אני רוצה לברך את סניף אשקלון בנות שנפתח השבוע

ולכל הסניפים המתנדבים לשבת שערי צדק

 

בברכה חמה

ובציפייה לבניין אריאל

יוסי ורדי

מזכ"ל

כתבות נוספות

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד